"Ezek a kastélyok a továbbiakban is tartósan állami tulajdonban lesznek. Nem adom ahhoz a beleegyezésemet, hogy kikerüljenek ebből a körből. Eladásról és privatizációról nincs és nem is lehet szó" - mondta Hiller Istán a rádiónak.
Mezős Tamás, a Nemzeti és Kulturális Örökségvédelmi hivatal elnöke elmondta, hogy az örökségvédelmi törvényértelmében nincs lehetőség eladni a kastélyokat. Kiemelte, hogy az uniós források a legjobb esetben is csak az épületek felújításának egy huszadát képesek fedezni, és ha nem érkezik az országba tőke, a szükséges forrásokat az állam nem tudja biztosítani.
A kastély-történet bő egy héttel ezelőtt kezdődött, a Magyar Nemzet értesülésével, mely szerint tíz állami tulajdonban lévő kastély privatizációját kezdeményezte Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vezérigazgatója.
Hamarosan a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. közölte: az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól (OKM) tíz állami tulajdonú kastély kizárólagos vagyonkezelését kérte. Az MNV kiemelte, hogy a kastélyok helyzete évtizedek óta megoldatlan, állapotuk állami pénz hiányában folyamatosan romlik. A műemlékek karbantartására az MNV Zrt. a piaci hasznosítást látja egyedüli megoldásnak. Leszögezték: nem privatizációról lenne szó.
Bencsik János, a Fidesz országgyűlési képviselője az ügy kapcsán kijelentette: „Nem eladók a nemzeti kulturális örökség részét képező kastélyok”. Szerinte a kastélyok többsége jó állapotban van, és más megfontolás van az ügy mögött: olyan kastélyokat szemeltek ki, melyeknek hasznosítása biztos megtérülés a vagyonkezelési joggal rendelkezők számára a kormányzati ciklus zárását követően is, „azoknak az üzlettársaknak, akiknek még a korábbiakban nem jutott nemzeti vagyonelem”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.