Az EKB csütörtökön egy százalékon hagyta alapkamatát, a többségi piaci várakozásnak megfelelően. A bank utoljára májusban csökkentette a kamatot, negyed százalékponttal 1 százalékra, rekord mélységbe. Nem változtatta irányadó kamatát csütörtöki ülésén a brit jegybank sem, így továbbra is fél százalék. Trichet úgy véli, a gazdaság teljesítménye az év hátra lévő részében gyenge marad, jóllehet a visszaesés láthatóan lassul. "A jövő évre előre tekintve, stabilizációs szakasz után fokozatos kilábalást várunk, pozitív növekedési adatokkal" - mondta.
A magyar ipari termelés a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2009 júniusában 18,6 százalékkal csökkent 2008 júniusához képest, az előző hónaphoz viszonyítva azonban 1,9 százalékkal emelkedett. A termelés volumene 22,5 százalékkal szűkült a tavalyi első félévihez képest. A külkereskedelmi mérleg júniusban 154,9 milliárd forint aktívumot mutatott, az egyenleg 148 milliárd forinttal javult az egy évvel korábbihoz képest.
Az elemzők szerint az ipari termelés visszaesése júniusban elérte a mélypontot, a csökkenés az év utolsó negyedévében akár egyszámjegyű is lehet, míg az év egészében 12-19 százalék között alakulhat. A magyar külkereskedelmi mérleg többlete az elemzők szerint az első félévi 2 milliárd euró után az év végére meghaladhatja a 3 milliárd eurót.
A Kopint-Tárki július közepén készített negyedéves konjunktúra tesztje szerint a feldolgozóipari vállalkozások helyzete rossz, a vállalatok helyzet-prognózisa ugyanakkor kedvezőbb az áprilisinál.
A Lízingszövetség a második negyedévben is folytatódó piaci szűkülést követően az év hátralévő részére már a negatív trend megfordulását várja. A lízingcégek által finanszírozott eszközök értéke ez év második negyedében 70 százalékkal csökkent 2008 hasonló időszakához képest, értéke alig érte el a 226 milliárd forintot.
Az Opten azt prognosztizálja, hogy a felszámolások száma szeptemberre elérheti a tavalyi egész évit, amikor 11.500 céggel szemben indult ilyen eljárás. Július végéig a felszámolások és a végelszámolások száma egyaránt 35 százalékkal emelkedett, kilencezer céggel szemben indult felszámolási eljárás Magyarországon.
Ami a térséget illeti: a román jegybank enyhén csökkentette az idei és a jövő évre vonatkozó inflációcélt: 2009-re 4,4-ről 4,3 százalékra, 2010-re pedig 2,8-ról 2,6 százalékra. A román rövid lejáratú állami adósság az első félévben 4 milliárd euróval, 18 milliárd euróra mérséklődött, ami hozzájárult a román valuta árfolyamának stabilizálódásához.
Csehországban a vártnál több, 20,4 milliárd korona, hozzávetőleg 786 millió euró volt a külkereskedelmi mérleg többlete júniusban, elemzők 14 milliárdra számítottak. A cseh export és import hónapok óta mérséklődik a nyugat-európai, elsősorban a németországi megrendelések visszaesése miatt, a csökkenés üteme azonban lassult, sőt júniusban az export némi emelkedést is mutatott májushoz viszonyítva.
A vállalati jelentések vegyes képet mutatnak. Magyarországon az Egis Nyrt. a szeptember 30-án záródó üzleti év egészében az előző évinél 12 százalékkal magasabb, 107 milliárd forint nem konszolidált árbevétellel számol, ezen belül a belföldi forgalom két százalékos emelkedését várja. A Magyar Telekom Nyrt. 44,672 milliárd forint nettó eredményt ért el az első fél évben, ami 16,8 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.
A Deutsche Telekom stabilizálni tudta piaci helyzetét, a második negyedévben az EBITDA-eredmény 8,4 százalékkal 5,3 milliárd euróra, az adózott eredmény 19,4 százalékkal 0,8 milliárd euróra emelkedett 2008 második negyedévéhez viszonyítva. Az Unilever forgalma a vártnál nagyobb mértékben nőtt a második negyedévben, adózott eredménye azonban visszaesett, az egy évvel korábbi 909 millióról 758 millió euróra. A magyarországi érdekeltségekkel ugyancsak rendelkező Axel Springer médiacsoport profitja közel felével esett vissza: az adózott eredmény 267,3 millió euró lett a tavalyi első félévi 526,2 millióval szemben.
A pénzügyi cégek közül a Magyarországon is jelenlevő brit Aviva biztosító a vártnál nagyobb első féléves nyereséget jelentett csütörtökön: adózott eredménye 747 millió font lett, a tavalyi első félévi 84 millió fontos veszteség után. A KBC belga bank- és biztosítócsoport a második negyedévben visszatért a nyereségzónába, adózott eredménye - az egyszeri tételek nélkül - 409 millió euró lett. Ez 49 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, ám az elemzők 374 millió eurót vártak. A legnagyobb európai családi tulajdonú bank, a Sal. Oppenheim ugyanakkor lapbeszámolók szerint elveszíti függetlenségét: a Deutsche Bank előbb tőkeemeléssel 35-40 százalékot szerez, majd lépésenként átveszi a bankház többségét.
A forint az elmúlt hetekben kialakult mozgási sávjának gyenge határát próbálgatta csütörtökön: az eurót délután négy órakor 269,07 forinton jegyezték a szerdai 267,33 forint után. Kereskedők szerint a korrekciós fázis tartósnak bizonyulhat (a forint hétfőn héthónapos csúcsot ért el 264,50 forintos euróárfolyamnál). A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,41 százalékos emelkedéssel, 17.851,03 ponton zárt csütörtökön. Az emelkedés az OTP részvényeknek köszönhető, amelyek ára 4,92 százalékkal 4.435 forintra nőtt. Az állampapírok másodpiacán a forint gyengülésével párhuzamosan a hozamok 5-10 bázisponttal emelkedtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.