BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

24 millió forintot termel a diploma az átlag magyar férfinak

Magyarországon sokkal nagyobb mértékben javítja a jövedelmi kilátásokat a felsőfokú végzettség, mint a nyugat-európai államok legtöbbjében – derül ki az OECD most közzétett oktatási jelentéséből.

Az Education at a Glance című kiadvány az idén először próbálja meg számszerűsíteni az oktatás gazdasági hasznait mind az egyén, mind a társadalom szintjén.

Az egyén számára a mérleg egyik serpenyőjében a felsőfokú végzettségtől várható átlagos bértöbblet és a munkanélküliség csekélyebb valószínűsége van, a másikban pedig a diploma megszerzésének a költségei, a tanulás alatt kieső munkabér és persze a bérből levont adók, járulékok.

Az egyenleg minden vizsgált országban pozitív (kivéve Franciaországban, ahol a nők az adó- és szociális rendszer sajátosságai miatt összességében rosszabbul járnak, ha egyetemet végeznek).

Magyar-, Lengyel- és Csehországban kiemelkedően nagy a diploma nettó jelenértéke, hazánkban például a férfiaknak egy átlagos karrier tartama alatt majdnem 128 ezer dollárt, azza mintegy 23,8 millió forintot hoz az egyetemen eltöltött idő.

A magas átlagjövedelem-szintű skandináv országokban ugyanez az adat csupán 7–23 ezer dollár között mozog. Makroszinten valamivel kisebb, de szintén nem csekély a diplomások képzésétől várható haszon.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.