BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Barroso újabb öt évet kapott - a szocialisták nem támogatták

Strasbourgban újraválasztották José Manuel Barrosót az Európai Bizottság elnökévé.

Újabb ötéves megbízást kapott szerdán az Európai Bizottság (EB) élére az Európai Parlamenttől (EP) José Manuel Barroso. Az 53 éves portugál jobbközép politikusra a 736 EP-képviselő közül 382-en szavaztak. Ellene voksoltak 219-en, 117-en tartózkodtak, 18-an pedig nem vettek részt a szavazásban.

A tagállamok kormányai júliusban még egyhangúlag jelölték Barrosót, aki 2004 óta irányítja az EU legfőbb végrehajtó testületét. Ekkor még a baloldali színezetű kormányok is mögé álltak. Az EP-ben azonban már nem kapott széleskörű támogatást, mivel Barrosót ezúttal csak a képviselők valamivel több mint fele támogatta.

A nizzai alapszerződés értelmében azonban ezúttal elég volt a leadott szavatok többsége is. A lisszaboni reformszerződés érvénybe lépésének esetén azonban már az összes EP-képviselő többsége szükséges a győzelemhez. Íroszágban október 2-án szavaznak újra a lisszaboni szerződés elfogadásáról, és még az új összetételű EB tagjait sem választották még meg.

"Nem értünk egyet azzal, hogy az EB elnökéről az írországi népszavazás előtt szavazzon az EP” – érveltek a magyar szocialista képviselők frakciójukhoz hasonlóan. A szocialista képviselőcsoport 184 képviselője előre jelezte, hogy tartózkodik, vagy nem vesz részt a voksoláson, mivel még nem kaptak garanciát arra, hogy a baloldali értékeket a Bizottság politikájában érvényre juttatja. Ellenezte Barroso újraválasztását a 55 fős zöld frakció is, valamint a kisebb jobb-, és baloldali képviselőcsoportok is.

A magyar szocialisták például kedden nem kaptak egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy az újonnan felállítandó alapjogi biztosi intézmény hatáskörébe tartozik-e majd a történelmi nemzeti kisebbségek, a romák és a migráns kisebbségek ügye, ami kulcsfontosságú Magyarország számára.

A baloldali frakció többször is bírálta az EB elnökét, hogy keveset tett a gazdasági válság szociális következményeinek enyhítéséért, és a munkahelyek tömeges elvesztésének megakadályozásáért. A liberálisok az Egységesebb és átláthatóbb piac megteremtését várták tőle a liberálisok, míg az euroszekptikusok a túlzott hatalmú brüsszeli apparátus vezetőjét és erősítőjét látják személyében.

Több tagállam azért kritizálta Barrosót, hogy a legnagyobb és legerősebb tagállamok akaratának rendeli alá az uniós döntéshozatalt. Alkalmas ellenjelöltet viszont senki sem talált ellene.

A volt maoista politikus legnagyobb támogatója a titkos szavazáson jelölője, a kereszténydemokrata Európai Néppárt frakciója volt 265 – köztük fideszes – képviselővel. Mögötte állt az 54 fős konzervatív-reformer – közöttük az MDF-es Bokros Lajos –, valamint a 84 tagú liberális frakció egy része.

„Barroso újraválasztása esetén ígéretet tett egy, a kisebbségekkel is foglalkozó biztosi poszt létrehozására” – mondta Szájer József. A Fidesz képviselője közölte, hogy nem voltak elnöki tevékenységével mindig elégedettek, főként Magyarországgal kapcsolatos tevékenysége, vagy mulasztásai miatt. Most azonban látnak esélyt arra, hogy a Fidesz jó kapcsolatokat építsen ki az újraválasztott néppárti elnökkel, ami Magyarország érdekeit szolgálhatja.

Barroso szigorúbb banki és energiapiaci szabályozást ígért a következő öt évre. Tervei között szerepel az európai áram- és gázpiac nemzeti határainak lebontása az ukrán-orosz gázellátási nehézségek miatt, és az ipari környezetszennyezés még szigorúbb visszafogása. Egy új páneurópai pénzügyi felügyelet is felállítana, a befektetési alapok szigorúbb ellenőrzésére.

Kezdetben ellenezte a sűrű uniós szabályozást, ám előbb a klímaváltozás, majd az orosz-ukrán gázháború, utóbb pedig a pénzügyi-gazdasági válság nyomán nagyobb szerepet kapott a nemzetek fölötti reguláció.

Az EB elnöke szerint a válság idején Európának egységesen kell fellépnie, s le kell küzdeni az ártalmas nemzeti egoizmusokat. Szociális téren ígéretet tett a munkaidő irányelv felülvizsgálatára, valamint a nemek közötti egyenlőség megteremtésére a munka világában. A Bizottságban új posztot alkotna az igazság, az alapvető ember jogok és szabadságjogok védelméért felelős biztos, a migrációs biztos, a „klíma-biztos”, valamint egy kutatás-fejlesztési tudományos tanácsadó kinevezésével.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.