Az ebből a célból létrehozott közös munkabizottság felállításában májusban állapodott meg a német fővárosban Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Angela Merkel kancellárral, a CDU elnökével.
Varga Mihály, a magyar ellenzéki párt munkacsoportjának vezetője, egyben a Fidesz gazdaságpolitikáért felelős alelnöke az MTI-t tájékoztatva elmondta: a bizottság mindenekelőtt az adóelkerülő offshore tevékenységet vizsgálta azzal a céllal, hogy miként lehet szűkíteni ezt a tevékenységet, amely mindkét országban problémát jelent.
Utalt arra: az adó- és a tőkemenekítés csorbítja a nemzeti adójogok érvényesítését, forrást von el a nemzeti költségvetésből, rontja a tisztességesen gazdálkodó cégek versenyképességét, társadalmi szempontból pedig igazságtalan, mert az adófizetést elkerülők helyett az adókötelezettségüket tisztességesen teljesítőknek kell többletterheket vállalniuk. A két párt munkacsoportja ebből kiindulva egyrészt megvizsgálta, hogy a nemzeti szabályozások mennyire hatékonyak az említettek megakadályozására. Németország előrébb tart ezen a téren, kifinomultabb, pontosabb szabályokkal rendelkezik és több olyan gyakorlati tapasztalata van, amit Magyarország csak most kezd megismerni - jelentette ki Varga Mihály. A bizottság felvetette azt is, hogy uniós tagállamként a két ország fogalmazzon meg közös javaslatokat az unió felé. Mindez magában foglalná az államok közötti, a pénzmozgásokra vonatkozó információcsere intézményeinek kiépítését, egy közös, a pénzmozgási tevékenységet ellenőrző európai felügyelet kialakítását, valamint a bankszektor és a hatóságok jobb együttműködését, mégpedig azzal a céllal, hogy az offshore tevékenységről szóló banki információszolgáltatás naprakészebb, sőt kötelező legyen.
A bankszektor bevonása elkerülhetetlen, hiszen ez a szektor rendelkezik a legtöbb olyan információval, amelyekkel a pénzmosást, az adóelkerülést meg lehet akadályozni - jelentette ki Varga Mihály.
Az MTI kérdésére válaszolva a Fidesz alelnöke úgy ítélte meg, hogy Magyarország ugyanabban a cipőben jár, mint Németország. Németországban ugyanakkor már konkrét tőkekimenekítési ügyekről tárgyalnak a hatóságok, mint például a német posta volt elnökének, Klaus Zumwinkelnek az adócsalási ügye.
Varga Mihály szerint ez Magyarországon is napi téma, hiszen - mint fogalmazott - "néhány olyan közéleti szereplő, kormánytag is érintett ilyen offshore-működésben, akik ma annak lennének kinevezett felelősei, hogy megakadályozzák ezeket a pénzmozgásokat."
"Remélem azt, hogy a munkabizottságban a német féltől szerzett tapasztalatokat a Fidesz hasznosítani tudja majd egy következő kormányprogramban" - hangsúlyozta az alelnök, utalva olyan jogszabályok kialakításának szükségességére, amelyek Magyarországon is meg tudják akadályozni az adóelkerülést, illetve a tőkekimentést.
A CDU munkacsoportját Otto Bernhardt, a CDU/CSU parlamenti frakciójának pénzügypolitikai szóvivője vezette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.