„Többször is meg kellett kérnem a feleségem kezét, míg végül igent mondott” – magyarázta Dick Roche ír EU-ügyi miniszter, miért tartanak ismét népszavazást országában a lisszaboni szerződés megerősítéséről, ha tavaly egyszer már nemet mondtak a választók. Pénteken kiderül, jobban szeretik-e most az írek az uniót új alapokra helyező szerződést, mint tavaly júniusban (akkor 53-47 arányban a nemet mondók voltak többségben a szavazatukat leadók körében). A közvélemény-kutatások zöme szerint igen: a legtöbb felmérés azt jelzi, 60-40 körüli arányban ezúttal az „igen” győzedelmeskedik. A múlt héten megjelent ugyan egy olyan kutatás is, amely éppen ennek az ellenkezőjét jósolta, de azt egy soha nem hallott nevű cég készítette, amelyet feltűnően erős szálak fűznek a „nem” kampányhoz.
Két nagy különbség is van a mostani helyzet és a tavaly júniusi között. Egyrészt az EU néhány fontosnak tűnő gesztust tett az írek felé. Jogi garanciákat adott, hogy megőrizhetik saját EU-biztosukat, autonóm adópolitikájukat, katonai semlegességüket, illetve az alkotmányukban szereplő család- és gyermekvédelmi kitételeket. Másrészt az ír gazdaság rendkívül súlyos válságba került. Tavaly júniusban ennek még csak az előszelét lehetett érezni, mára azonban ez vált a legfontosabb témává. Ez pedig az „igen” oldalnak kedvez, mert rá tudnak mutatni arra, milyen gazdasági előnyökkel jár az unió. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.