A kiemelt iparágak között kívánja kezelni a kormány az infokommunikációs szektort – ígérte nagyjából két hete Varga István gazdasági miniszter az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) éves szakmai konferenciájának, a MENTA-nak az előestéjén. Ezt biztató jelnek tekintette a szervezet elnöksége, amely számukra egyúttal azt is jelenti, hogy a kormány elfogadta azt az akciótervet, amelyet az IVSZ a tagvállalataitól összegyűjtött vélemények, elképzelések alapján állított össze.
Nézetkülönbség abban még a politikusok között sincs, legyenek a bal- vagy a jobboldalon, hogy szükség lenne jól átgondolt országos infokommunikációs stratégiára, és azt a piaci szereplők bevonásával kellene kialakítani. Továbbmenve: a konferencia egyik kerekasztal-beszélgetésén ismét szóba került, hogy az elmúlt évben meghirdetett, az informatikai képzettség növelését célzó TITAN program véghezvitele elengedhetetlen ahhoz, hogy a kis- és középvállalkozások az új technológiák adta lehetőségeket képesek legyen a hasznukra fordítani. A digitális írástudás növelését célzó országos projektet, amelyhez évi tízmilliárd forintnyi uniós támogatás vehető igénybe, tavaly májusban hirdették meg. Az azóta parkolópályán lévő ügyben szeptember elején kezdtek lobbizni a programban részt vevő szervezetek. Ők a kormányzati koordinációt hiányolják, szerintük emiatt késlekedik a finanszírozási források elkülönítése, ezért nem tudnak elindulni.
A koordinációt nem csak ebben az ügyben lehet hiányolni, mindaddig elég nehéz ugyanis Magyarországon központilag is támogatott infokommunikációs programokról beszélni, amíg az ágazatok – informatika és távközlés – integrációja nem valósul meg kormányzati szinten is. Jelenleg ugyanis az előbbi a gazdasági tárcához, utóbbi – meglehetősen alacsony képviseleti szinten – a Közlekedési Hírközlési és Energiaügyi Minisztériumhoz tartozik.
Pedig ezek az ágazatok önmagukban is több százmilliárd forintos piacot képviselnek, csak a legnagyobb távközlési szolgáltatók együttes bevétele meghaladja az 1000 milliárd forintot, s akkor még nem beszéltünk az informatikai multikról. Az alszektorok a globális vállalatok meghatározó jelenléte mellett számos hazai kis- és középvállalatnak is teret adnak, ezek azok, amelyeknek a helyzetén javíthatnának a központi, lényegében uniós források. Apropó unió, annyira talán mégsem vagyunk lekésve a reformokról, hiszen Brüsszelben is csak most fogalmazódik meg a stratégia az infokommunikáció szerepének a növeléséről, az Amerikához és Ázsiához történő felzárkózásról…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.