Az alkotmányjogász úgy látja az intézmények esetében sikerült ugyan a politikai szerkezetváltás 1989-ben, de a régi hagyományok nem éledtek újra, az orientációját vesztett társadalom pedig nem tudott, és ma sem tud mit kezdeni sem a parlamentarizmussal, sem a demokratikus közélet politikusával, irtózik a nyilvános vitától, és legszívesebben visszamenne az államszocializmus csendjéhez.
Tölgyessy azt mondja, 1989 után jelentősen megváltozott a politikusok magatartása is: míg a rendszerváltás idején még az ország előtt jártak, 1990-91-ben már rájöttek arra, hogy a magyar társadalom „együtt akar álmodni” velük, és csak azok tudnak nyerni, akik ezt teszik. Mára így alig van politikus, aki a valóságra alapozza a politikáját, a bevált recept azt mondani, amit az emberek hallani akarnak.
A másik politikusi eszköz az ellenség felmutatása, azt hangsúlyozni, hogy a másik még gonoszabb, maga az ördög, aki felfal benneteket.
A két tábor pedig mára nagyon megszilárdult, és ami érdekes - teszi hozzá Tölgyessy - a különbség köztük nem is annyira értékbeli, mint inkább kulturális, történeti, az, hogy hogyan élik meg az elmúlt 80-90 évet.
Az alkotmányjogász szerint nehezíti a változást, hogy alig vannak új belépők a politikában, azt döntően ma is a ’89-esek viszik, ha pedig újak jönnek, azok vagy itt akarnak meggazdagodni, vagy az exhibicionizmus hajtja őket. Pedig a kiút ebből a helyzetből csak az lehet, ha az ország érdekeit szem előtt tartó új emberek jönnek, akik megszakítják a most tomboló hideg polgárháborút, aminek az örvénye nagyon gyorsan visz lefelé bennünket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.