BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mesés kelet – valóságos hozamok

Ázsiában több mint négymilliárd fő él, ez a föld lakosságának több mint 60 százaléka. De a térség nem csak ebben világelső. Ázsia, ha értelmezését Japán nélkülire szűkítjük, gyorsabban lábal ki a világválságból, mint bármelyik másik régió. Még biztatóbb, hogy a kontinens időközben kinőtte az export vezette növekedési modellt. A következő években paradigmaváltásnak lehetünk tanúi, amikor is az 1997-es ázsiai válságot követően először lehet a regionális belső kereslet (főleg a kínai) a kontinens növekedésének motorja. A legfrissebb előrejelzések szerint a térség az idén 8,4, jövőre 8,2 százalékos GDP-növekedés elé néz. A fejlett vagy akár a fejlődő világ messze elmarad ettől. Kína az idei 10,5, a jövő évben pedig 9,8 százalékos valószínűsített GDP-növekedésével vitathatatlanul a térség utánégetője.

Megállíthatja valami ezt a gőzhengert? 2008 áprilisában Jim Rogers befektetési guru a következőket mondta: „Kína gazdasági előrenyomulása minden, csak nem megállítható.” Szerinte még egy esetleges kínai polgárháború is csak átmeneti visszaesést produkálna. Az ázsiai ország mindenből felépül, és csak menetel előre. Rogers szavai, úgy fest, beigazolódnak, hiszen 2008-ban Kína 9,6, 2009-ben „csupán” 8,5 százalékkal nőtt, de az idén az ország újra a két számjegyű bővülési tartományba léphet. Az egyedüli, ami a Vörös Sárkányt mégis térdre kényszerítheti, egy jelentős vízgazdálkodási válság lehet. Kevesen tudják, de Észak-Kína hatalmas édesvízproblémával küzd, s ha a kérdést nem oldják meg időben, Kína mégis elbukik. A szituáció hasonló Észak-Indiában is, csak a fentiekhez képest még válságosabb.

Egy olyan gazdaság, mint a kínai – amely éves szinten átlagosan 10 százalék felett növekszik, amely a világ legnagyobb devizatartalékával (több mint 2000 milliárd USD) rendelkezik, s ahol a kialakuló új középosztály hamarosan a legnépesebb lesz – jelenti a jövőt a globálisan gondolkozó befektetőknek és vállalkozásoknak. Kínában ráadásul fejlődik a pénzügyi piac is: az ottani tőzsdefelügyelet a 2008-as határozatot követően végre index futurest hozott létre. A változás lehetőséget teremt a régóta várt földrajzi arbitrázspozíciók megnyitására, ugyanis az eddigi feltételek mellett (a szabad tőkeáramlás hiánya Hongkong és Sanghaj között) néhány, mindkét tőzsdén forgó vállalat ára jelentős eltérést mutat, ami várhatóan csökkenni fog.

Az ázsiai térségben pedig létezik egy másik, húsz évvel lemaradt Kína is: India. Itt a 6,5 százalékos GDP-növekedést produkáló 2009-es válságév után a 2010-es esztendő 8, a 2011-es 8,2 százalékos növekedést hozhat. A világ második legnépesebb országában nagymértékben javulnak a gazdasági fundamentumok, egyre erősödnek a gazdasági, kereskedelmi relációk Kínával. Napjainkra az indiai urbanizáció elképesztő mértékben felgyorsult, valamint az átlagos egy főre jutó jövedelem elérte azt a szintet, ahol a kereslet már komolyan emelkedik a tartós javak iránt.

Mindezek fényében érdemes a befektetőknek vigyázó szemüket az Aegon Alapkezelő februártól megújuló Ázsia alapjára vetniük. Február 1-jével az amúgy is kedvező kilátások mellett az Aegon Ázsia Részvény Befektetési Alapok Alapjának a még nagyobb hozam elérésének érdekében megváltozik a befektetési politikája. Új kompozit benchmarkot kap, amely 75 százalék MSCI AC Far East ex Japan Index + 15 százalék MSCI India Index + 10 százalék ZMAX Index lesz.

A referenciaindexből kikerül Japán, és bekerül India, mivel ez utóbbi ország jóval nagyobb várható GDP-növekedési ütemmel és hozampotenciállal bír, mint az utóbbi időkben jelentősen lemaradó felkelő nap országa. Japán a 2009-es 5,4 százalékos drámai GDP-csökkenés után (gyakorlatilag a második világháború óta nem tapasztalt gazdasági visszaesésről van szó) elindul ugyan a növekedés pályáján, de a reál GDP-növekedés messze a térség átlaga alatt alakul majd. 2010-ben 1,3, 2011-ben 1,7 százalékos bővülés valószínűsíthető csupán.

A megújuló Aegon Ázsia alap új kompozit benchmarkja szerint az alábbi országok lesznek az elsődleges célpon-

tok: Kína, Hongkong, Indonézia, Dél-Korea, Malajzia, Fülöp-szigetek, Szingapúr, Tajvan, Thaiföld és India. Az alap teljes egészében a fejlődő ázsiai térségre koncentrál, jóval magasabb hozampotenciált kínálva ezzel az alap jelenlegi és jövőbeli befektetőinek. A korábban említett arbitrázslehetőséget is kihasználja az alapkezelő, és 3 százalékos kitettséget vállal az Aegon Ázsia Részvény Befektetési Alapok Alapjában olyan egyedi részvények kiválasztásán keresztül, amelyek esetében valószínűsítjük az ilyen irányú árfolyamváltozásokat. A jelenlegi hét részvényt harminc vállalat (például PetroChina Co. Ltd. vagy Jiangxi Copper Co. Ltd.) közül választottuk ki. Amennyiben a kiválasztott papírok felülteljesítése megerősítést nyer, további pozíciónövelés várható a részünkről.

A benchmark változik ugyan, de a szemlélet továbbra is a sikeres régi marad. A korábbiakhoz hasonlóan az alapkezelő aktívan válogat a fenti országok között, és a piaci várakozásainknak megfelelően folyamatosan módosítja az országok portfólióban betöltött súlyát. Folytatjuk továbbá azt a korábbi, igen sikeres tevékenységünket is, hogy referenciaindexen kívül eső befektetések is lesznek a térségből, amelyek a jövőben is igen kedvezők lehetnek. Továbbra is dinamikusan változtatjuk az alap részvénykitettségét. (Magasabb részvénykitettség, ha bika piaci a szemlélet, alacsonyabb, amennyiben medve piaci, és ennek megfelelően defenzívebb lesz az alap stratégiája is.)


Tájékoztatás: az alapok múltbeli teljesítménye nem nyújt garanciát a jövőbeli hozamok nagyságára. Jelen elemzés nem minősül ajánlattételnek vagy befektetési tanácsadásnak. A befektetés részletes feltételeit az alap tájékoztatója tartalmazza, amely a mindenkor érvényes kondíciós listákkal együtt megtalálható a forgalmazási helyeken. A befektetési alap forgalmazásával (vétel, tartás, eladás) kapcsolatos költségek az alap kezelési szabályzatában és a forgalmazási helyeken megismerhetők.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.