A PSZÁF egy korábban lefolytatott felügyeleti eljárás során feltárt adatok alapján feljelentést tett 2009-ben a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. A célvizsgálat egy csehországi bejegyzésű, de budapesti székhelyű értékpapír kereskedelemmel foglalkozó cégnél zajlott.
A prágai székhelyű Capital Partners a.s. befektetési szolgáltató függő ügynökeinek törlése több száz ügyfelet, s azoknak milliárdos nagyságrendű befektetési állományát érinti - mondta Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szóvivője az MTI kérdésére kedden.
Az eljárás eddigi adatai alapján megalapozott a gyanú, hogy a brókercég kereskedelmi tevékenység látszatát keltve tévesztett meg több magánszemélyt és gazdasági társaságot. A csalók azt ígérték a befektetőknek, hogy 150 ezer USA dollár befektetésével a világ tőzsdéin jegyzett cégekben szerezhetnek tulajdonrészt, ezen részvények adás-vételével extra profitra tehetnek szert.
Az álbrókerek valódi célja az volt, hogy a befektetők minél több tőzsdei tranzakcióra adjanak nekik megbízást, ők pedig tranzakciónként rendkívül magas jutalékot vontak le a már befizetett 150 ezer dolláros induló befektetésből. A sok-sok tranzakcióval járó jutalékok összege egy idő után felemésztette a befektetők befizetéseit, így nem hogy extra profitra tettek volna szert, még hatalmas anyagi kár is érte őket.
Az eljárás jelenlegi adatai szerint az álbróker tevékenységgel a cég több mint 3 milliárd forint kárt okozott.
A nyomozók a házkutatásnál eddig lefoglaltak egy nagy teljesítményű szervert, melyen az elkövetők rögzítették a cég teljes üzleti tevékenységét. A szerveren talált adatok értékelésével térképezhető fel az eljárás további részében a sértettek teljes köre. Lefoglaltak továbbá több mint 100 mobiltelefon készüléket, melyeken keresztül a cég mintegy 150 álbrókere végezte a munkáját. Az álbrókerek – akiknek többsége semmiféle pénzügyi végzettséggel nem rendelkezett – feladata volt a jövőbeli ügyfelek telefonon történő felhajtása, melyhez a telefonkönyvet, illetve az Aranyoldalakat vették igénybe.
A gazdaságvédelmi nyomozók 5 embert állítottak elő a Bajcsy-Zsilinszky úti irodaházból, köztük a csalás cseh állampolgárságú értelmi szerzőjét.
A budapesti házkutatással párhuzamosan Debrecenben is zajlik a cég ottani irodájának kutatása.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztálya üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett csalás bűntett miatt folytatja az eljárást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.