Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója az éves gyorsjelentést értékelő keddi budapesti sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az eddigi gyakorlattól eltérően nem tesznek közzé eredménytervet, s ennek egyik oka, hogy - bár eddig mindig teljesítették a bejelentett célkitűzést, miként 2009-ben is - az elemzők ettől eltérő előrejelzésekkel számoltak. Elmondta azt is, hogy elképzelései az idei évről eltérnek a menedzsmentétől, szavai szerint az övé optimistább, amelyet az idei első hónap is igazolt.
Az elnök-vezérigazgató kiemelte, hogy az OTP Bank tőkehelyzete kiváló, az úgynevezett TIER I-es mutató 13 százalék fölötti, az OTP-nek inkább tartalékai vannak, mint várható veszteségei a könyvekben, így ha javul a gazdasági környezet, jelentős növekedési potenciállal rendelkezik a bank, s azzal élni is fog, néhány szomszédos országban. Romániában, Szerbiában és Szlovákiában akvizíciós lehetőségeket is vizsgálnak.
Csányi Sándor elmondta, hogy a bankcsoport likviditási tartalékainak értéke meghaladja a 6 milliárd eurót, ami többek között azt jelenti, hogy az OTP-csoport 2016-ig lenne képes minden külső forrás bevonása nélkül kifizetni a tartozásait. Megjegyezte azt is, hogy az OTP heteken belül visszafizeti annak az 1,4 milliárd forintos állami támogatásnak a második felét is, amelyet a válságra való tekintettel kapott. Ugyanakkor az OTP nem mond le a piaci források bevonásáról sem, bár a jelenlegi piaci körülmények között csak jelképesen van jelen a piacon, amit mutat a tavalyi 225 millió, illetve az idei 100 millió svájci frank összegű kötvény kibocsátása.
Az OTP elnök-vezérigazgatója kiemelte azt is, hogy miközben megfelelő tartalékokat képeztek a banknál - 2009-ben 266 milliárd, 2008-ban 119 milliárd, 2007-ben pedig 40 milliárd forint tartalékot képzett az OTP -, tavaly is aktívan finanszírozta a vállalkozásokat, és a lakossági szegmensben is segítette a fizetési nehézséggel küzdő ügyfeleket.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a rossz hitelek állományának növekedése mérséklődött, különösen igaz ez az új rossz hitelállományra, és ez a csoport minden tagjára külön-külön is igaz. Úgy tűnik, hogy tavaly nyáron tetőzött a hitelportfólió romlása - fogalmazott Bencsik László vezérigazgató-helyettes.
Csányi Sándor elmondta, hogy a bank működését érintő kockázati tényezők egyike a világgazdasági helyzet alakulása, amelyben - bár folyamatos javulást várnak - rengeteg a bizonytalanság, a magyar gazdaság szempontjából pedig mint legnagyobb kockázati tényezőt, az OTP Bank szempontjából az államháztartási hiány alakulását jelölte meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.