Újabb történelmi mélypontra süllyedt a jegybanki alapkamat, és a várakozások is kedvezően változhatnak a tegnapi döntés nyomán. A negyed százalékpontos kamatvágás megegyezett az előzetes várakozásokkal, mától 5,5 százalékos az irányadó ráta. Pozitív hangulatot sugárzott a jegybankelnök a döntést követően. Bár eddig nem számított az elemzők többsége további kamatcsökkentésre, a kommentár és a szavazati arány könnyen megváltoztathatja a piaci vélekedést. Nincs kétsége Vizkelety Péternek, a Generali Alapkezelő makroelemzőjének a további vágás szükségessége felől, legalábbis a legfrissebb reálgazdasági számok alapján. Nem valószínű azonban, hogy megússzuk a 2010-es évet úgy, hogy akár a belpolitikai események, akár a globális tőkepiacokról begyűrűző hatások ne borzolnák a forintban befektető piaci szereplők kedélyét. Ezért szerinte kicsi az esélye annak, hogy 5 százalék alá tud menni az alapkamat.
Két javaslatot, egy 25 és egy 50 bázispontos mérséklést is tárgyalt a monetáris tanács – mondta a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón Simor András jegybankelnök, hozzátéve: szoros szavazással született a végeredmény. A legutóbbi döntésről megjelent rövidített jegyzőkönyv szerint akkor volt kamattartásra voksoló tag is. A döntéshez elsősorban az utóbbi hónap piaci hangulatváltozását tudta figyelembe venni a monetáris tanács, mivel friss inflációs jelentés februárban jelent meg utoljára, és a következő májusban esedékes. Továbbra is abból indult ki a jegybank, hogy lassabb kilábalás lehet nálunk, mint a régió többi gazdaságában, ez a gyenge belső kereslet miatt van – hangzott el az indoklásban. Ez a költségvetési szigor és a gyenge hitelezési hajlandóság miatt alakul így. Január–februárban ugyanakkor mintha már tompult volna a hitelvisszaesés üteme – mondta Simor, de figyelmeztetett, hogy ezek egyhavi információk, viszont májusra már látni lehet majd, hogy ezek egyszeri vagy tartós folyamatok-e. A januárban meglepően megugró inflációt korrigálta a februári adat. Külön kiemelte az elnök, hogy bizakodásra ad okot a piaci szolgáltatások áremelkedésének és a szektor bérnövekedésének alacsony üteme.
A befektetői hangulat az elmúlt egy hónapban szintén hordozott kellemes meglepetést. „Eddig attól óvtuk magunkat, hogy a görög helyzetből kiindulva nehogy minket is egy negatív hullám érjen el. Mint utóbb kiderült, éppen ellenkezőleg, javult a térség és Magyarország megítélése, a kockázati felárak csökkenése pedig a forint árfolyamában is tükröződött. Ezek tehát lehetővé tették, míg a makrogazdasági és inflációs pálya alátámasztotta a kamatcsökkentést” - mondta Simor. A javuló nemzetközi tendenciát azonban kiszámíthatatlannak minősítette az elnök. Az előző kommentárban jelezte a jegybank, hogy szűkült a kamatpolitika mozgástere, a mostani tájékoztatóból ez kimaradt, mivel a görög helyzet ellenére a régió megítélése javulni tudott.
A mostani volt a választások előtti utolsó rendes kamatdöntő ülése a jegybanknak, ezért politikai szempontból is figyelmet kapott. A Braun Róbert alkalmazása kapcsán érkező újságírói kérdésre kifejtette Simor, hogy sokféle politikai beállítottságú ember dolgozik az MNB-nél, de a fő szempont az, hogy szakmailag a saját területükön jól teljesítsenek. Braun kommunikációs területen ad tanácsot a jegybanknak, míg korábban Gyurcsány Ferenc volt kormányfő tanácsadója volt. Ha olyan döntések születnek, amelyek az inflációt, illetve a kockázati megítélésünket rontják, az szűkíti a kamatpolitika mozgásterét – fejtette ki véleményét az elnök a közelgő választások kapcsán.
A testület januárban és februárban már végrehajtott egy-egy hasonló mértékű kamatvágást. A mostani csökkentést elsősorban azzal indokolták a döntéshozók, hogy az infláció februárban a januári 5,2-ről 4,5 százalékra lassult.
A kereskedelmi bankok számára érvényben lévő tartalékolási előírások nem változtak Romániában.
A testület januárban és februárban már végrehajtott egy-egy hasonló mértékű kamatvágást. A mostani csökkentést elsősorban azzal indokolták a döntéshozók, hogy az infláció februárban a januári 5,2-ről 4,5 százalékra lassult.
A kereskedelmi bankok számára érvényben lévő tartalékolási előírások nem változtak Romániában. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.