Minimum kétmilliárd forintnyi bevételt szeretne összeszedni közelgő tőzsdére lépésével a CIG Pannónia Életbiztosító – áll a társaság tegnap közzétett kibocsátási tájékoztatójában. Lehet azonban ebből még jóval nagyobb, akár 10 milliárd forintos tőkeemelés is. A cég ugyanis minimum 3,335 millió és maximum 10,85 millió újonnan kibocsátott részvénnyel lépne a piacra, emellett csaknem kétmillió korábban kibocsátott papírt is felajánl értékesítésre. A részvények névértéke 40 forint, a kisbefektetői értékesítés során elérhető maximális ár viszont 938 forint lesz. Vannak olyan kisbefektetők is, akik korábban – például a CIG-nél – vásárolt életbiztosításuk révén jogosultak kedvezményes részvényjegyzésre, ők 20 százalékkal alacsonyabb, vagyis 750 forintos maximális áron juthatnak a biztosító részvényeihez.
A kisbefektetői jegyzési időszak október 11-én indul, és október 22-én zárul, feltéve hogy a jegyezhető részvények nem fogynak el korábban. Ha marad még megfelelő mennyiség a részvényekből, a nagybefektetők aukciós eljárás formájában is hozzájuthatnak a papírokhoz. Ennek időpontját október 25-ére tűzte ki a CIG Pannónia. Az aukciós ellenajánlatban szereplő ár nem lehet magasabb 750 és nem lehet alacsonyabb 600 forintnál – áll a kibocsátási tájékoztatóban. Emellett a részvényesek jogosultak visszautasítani minden 675 forint alatti ajánlatot is. Ha az értékesítés sikeres lesz, a tőzsdének 30 napja van arra, hogy elbírálja a biztosító bevezetésre vonatkozó kérelmét, vagyis még novemberben elindulhat a biztosító részvényeivel való kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén.
Bár az üzleti tervek alapján a CIG Pannónia még jó néhány évig nem tervez osztalékot fizetni a részvényeseinek, a potenciális befektetők örömmel fogadják a tőzsdére lépését. „Pozitív hír, hogy a jól működő, dinamikusan fejlődő cégek felismerték, hogy a tőzsdén keresztül is lehet tőkét bevonni” – mondja Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. A piacvezető hazai vagyonkezelőnél éppen most tanulmányozzák a biztosítót mint befektetési lehetőséget.
A CIG sikertörténet
A CIG Pannónia eddigi működése valóban sikertörténetnek számít. A 2007 októberében magyar magánszemélyek által alapított társaság 2008 tavaszán kezdte meg az életbiztosítások értékesítését. A társaság hamar a nemzetközi porondra lépett, hiszen egy évvel később Romániában is megalapította fióktelepét, nemrég pedig bejelentette: Szlovákiában terjeszkedne tovább. Díjbevételei is gyorsan gyarapodnak, a 2008-as töredék év nem egészen 4 milliárd forintos forgalmát tavaly sikerült megtriplázniuk.
Járai Zsigmond, a társaság felügyelőbizottságának elnöke tavaly novemberben jelentette be, hogy a biztosító a pesti tőzsde parkettjére készül. Akkor az egykori jegybankelnök arról beszélt, hogy a társaság a kibocsátással 30-40 millió eurónyi, vagyis a jelenlegi árfolyam mellett mintegy 8,4-11,2 milliárd forintnyi friss tőkét kíván bevonni. Azóta egyébként történt a társaságnál egy komolyabb zártkörű tőkeemelés: májusban az SBI European Fund szerzett benne 10 millió euróért 10 százalékos részesedést részvényenként 480 forintos áron.
Az alkuszok kedvencei
Átadták a biztosítók között zajló Szolgáltatásminőségi Verseny díjait azoknak a biztosítóknak, amelyek a független alkuszok véleménye szerint az elmúlt egy évben a legszínvonalasabb szolgáltatást nyújtották. Az idén a személybiztosítások, illetve a lakossági vagyonbiztosítások kategóriában egyaránt az Aegon Magyarország Általános Biztosító, a gépjármű-biztosítások kategóriában Generali-Providencia Biztosító, míg a vállalati vagyonbiztosítások kategóriában a QBE Atlasz Biztosító nyerte meg a legtöbb alkuszi szavazattal járó díjat. HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.