Ennek a jelenségnek az oka az, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv-ben 2008 végén, 2009 elején tapasztalható szerződéskötési csúcshoz tartozó projektek elértek a megvalósítási szakaszba. Ezen projektek értéke eléri az 1000 mrd Ft-ot, amely már a költségvetésben jelentős tételnek számít, hiszen a projektek költései a költségvetés kiadási oldalát terhelik, míg az EU-s források a bevételit javítják, vélik az AAM Tanácsadó Zrt. szakértői.
A kiadások és a bevételek nincsenek minden időpillanatban szinkronban, hiszen a pénzeket Brüsszeltől legalább négy állami szervezet közreműködésével részben előlegként, részben utólag kapja meg a büdzsé, illetve a kedvezményezett. A tételek összevezetése, a pénzáramlás irányítása nem egyszerű, főleg mert a projektek előrehaladása sem mindig a tervek szerint halad.
Sajnos ennek ellenére ezeknek a projekteknek a műszaki, pénzügyi előrehaladását a magyar közigazgatás nem tudja állami szinten megfelelően sem követni, sem előre jelezni, mert ilyen mértékű fejlesztésekre, ilyen koncentráltan az elmúlt évtizedben nem került sor. Ezek a tételek a költségvetési egyenlegek időszakos javítására és a gazdasági fejlődés ütemének befolyásolására is alkalmasak lehetnének, ha az állami költségvetési és gazdaságpolitika aktívan irányítaná ezen projektek lebonyolítását – közölte az AAM Tanácsadó Zrt.
Orbán: százmilliárd hiányzik a büdzséből
Ennek fontosságát húzza alá az a tény, hogy idén akár kétszerese is lehet a költségvetési hiány mértékét eltorzító beruházások összege, vagyis ha a nyilvántartás és az irányítás nem tud felzárkózni a kivitelezési hullámhoz, akkor jövőre akár nagyobb mértékben is mozoghat utólag a 2010-re kimutatott hiány.
A projektek követése, sőt irányítása sem tűnik kivitelezhetetlennek, mert még a tavaszi kormányváltásig lekötött forrásokból is 1000 milliárd forint 40 állami, illetve önkormányzati projektben koncentrálódik, vagyis a közszférának közvetlen ráhatása lehet ezek tervezésére, lebonyolítására.
Előzmények
A KSH a tavalyi adatokat korrigálta , e szerint a kormányzati szektor "maastrichti" hiánya tavaly a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 1.136 milliárd forint volt, a GDP 4,4 százaléka, szemben a korábban közölt 4,0 százalékkal (1.035 milliárd forint).
Oszkó Péter szerint nem romlik az ország megítélése a KSH jelentése nyomán: a volt pénzügyminisztert arról kérdeztük, milyen okok vezethettek oda, hogy a KSH mai adatai 4,4 százalékos 2009-es GDP-arányos deficitet mutatnak.
szakértője elmondtaPortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.