A Kósa-Rogán javaslat ugyanis kizárólag a pénzintézetekre hárítaná a fizetési nehézségekből eredő költségeket, így segítve a devizahitelesek árfolyamveszteségein. Simor szerint a képviselőkaz ügyfelek pozícióját erősítenék a bankokkal szemben. A Magyar Nemzeti Bank másféle segítséget nyújt. A jegybank javaslatai szerint nemcsak a nehéz helyzetben lévő, hanem az összese hitelfelvevő érdekében, az átláthatóságot és kiszámíthatóságot szem előtt tartva a hosszabb időre rögzített, esetleg referenciakamatokhoz kötött kamatozású hitelek nyújtását szorgalmaznák.
Az MNB azért is fókuszál e javaslatra, mert az árfolyamgyengülésen túl ezek hiányából érte a lakosságot a legnagyobb veszteség az elmúlt két évben. Simor az interjúban hangsúlyozza a jegybank javaslatai figyelembe veszik az üzleti környezet kiszámíthatóságát, nem rontják a bankok hitelezési hajlandóságát.
Simor kikötötte azt is, hogy a jegybank feladata ugyanakkor elsősorban nem a gazdaság élénkítése – bár a fent említett javaslattal ez inkább elérhető - hanem az árstabilitás elérése és fenntartása. Hangsúlyozza, hazánkban ezt egyelőre még nem értük el, így nem képzelhető el a mostaninál lazább monetáris politika. Mindezek mellett a kamatszint megállapításakor Magyarország kockázati megítélését is figyelembe kell venni, ez pedig az elmúlt négy hónapban inkább romlott, mint javult – írja a HVG.
Simor Andrást az úgynevezett felzárkozó régióban az Euromoney szaklap Emerging Markets című kiadványa az év jegybankárának választotta. Az MNB elnöke a díjat vasárnap vehette át Washingtonban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.