Az október havi index 1,4 százalékponttal magasabb a szeptemberi értéknél (50,3). Október általában kedvező hónap volt a korábbi években, csak 1998-ban, 2004-ben és 2008-ban volt 50,0 pont alatt az index értéke. A nyers BMI érték csökkent szeptemberhez képest, szezonálisan kiigazított októberi értéke: 51,7.
Múlt hónapban három kivétellel a többi részindex pozitív tartományban tartózkodott, és az indexértékek többsége nőtt szeptemberhez képest (csak a beszerzési mennyiség, a beszerzési árak, a szállítási átfutási idő és a vásárolt készletek indexei mutattak csökkenést). A szeptemberi csökkenés után ezúttal 4,0 százalékponttal lett magasabb az új megrendelések indexe (57,9), és ezzel már tizedik hónapja mutatja a rendelésállomány növekedését.
A beszerzési mennyiség indexe (52,4) csökkent (0,8 százalékponttal) szeptemberhez képest. A termelési mennyiség indexének (53,6) folyó havi értéke 1,3 százalékponttal nagyobb az előző hónaphoz viszonyítva. A beszerzési árak indexe (69,5) ezúttal enyhén csökkent szeptemberhez képest, de továbbra is az árak dinamikusabb emelkedésére utal.
A trend a szezonális kiigazításnak köszönhetően immár tizenhetedik hónapja tart. A szállítási átfutási idő indexe (43,6) némileg romlott, értéke 1,5 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberinél, és az átfutási idők nagyobb mértékű hosszabbodására utal. Októberben a korábbi növekedés, majd a szeptemberi zuhanás után tovább csökkent a vásárolt készletek mennyisége.
A késztermékkészletek alacsonyabbak lettek az elmúlt hónapban. A vásárolt készletek szintje (45,7) októberben az előző hónapinál 0,4 százalékponttal alacsonyabb. A késztermékkészletek indexe (47,7) 4,4 százalékponttal lett nagyobb, és ezzel a készletmennyiség lassabb csökkenésére utal.
A külpiaci mutatók szeptemberhez képest kedvezően alakultak. Az importindex (54,6) 1,5 százalékponttal lett magasabb, és továbbra is növekedést jelez. Az elmúlt hónapban némileg visszaeső exportindex értéke (59,4) ezúttal megugrott, és 4,9 százalékponttal lett nagyobb, így továbbra is az export növekedésére utalva.
A foglalkoztatási index (52,7) kilenc hónap folyamatos bővülés után az alkalmazotti létszám csökkenését jelezte szeptemberben a feldolgozóiparban, de októberben a múlt havihoz képest 4,1 százalékponttal magasabb lett az értéke, azaz újra a foglalkoztatottság bővülésére utal.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.