Európa csaknem minden országában működik az EURAXESS hálózat, amelynek 2008-as létrejötte óta alapvető feladata a kutatói mobilitás elősegítése. A rendszer (http://ec.europa.eu/euraxess) jelenleg összesen 37 országra terjed ki. Ezekben csaknem 200 hálózati tag nyújt szolgáltatásokat az egyik országból a másikba hosszabb-rövidebb időre áttelepülő kutatóknak. Az Európai Bizottság támogatja a hálózat működését, egyrészt egységes arculattal, tájékoztató anyagokkal, amelyeket valamennyi tag számára biztosít, másrészt rendszeres képzésekkel, szakmai rendezvényekhez való hozzájárulással.
Magyarország 2009 márciusa óta tagja a hálózatnak. Az ország területén 12 kapcsolati pont működik, ezek tevékenységeit nemzeti koordinátorként a Tudományos és Technológiai (TéT) Alapítvány irányítja. A legtöbb magyarországi régióban található egy ilyen intézmény. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) titkársága szintén tagja a hálózatnak. Ez azért kézenfekvő, mert az MTA számos kutatóintézettel rendelkezik, és sok kutatóval van kapcsolata. Közép-Magyarország régióban található a legtöbb hálózati pont, összesen öt.
Az EURAXESS hálózat elektronikus szolgáltatásait hazánkban a Nemzeti Kutatói Mobilitási Portál nyújtja, amely információval és gyakorlati tanácsokkal látja el mind a Magyarországra érkező külföldi, mind pedig a hazánkból külföldi kutatómunkára induló magyar kutatókat – mondta el Molnár Ádám, a TéT projektmenedzsere. Ennek megfelelően az www.euraxess-hungary.hu portálra feltöltött információt is a kimenő, illetve a bejövő kutatók igényei szerint strukturálták. A honlap teljes egészében kétnyelvű, a magyar és az angol felület ugyanakkor az igényeknek megfelelően csak részben egyezik meg, hiszen a magyar nyelvű információkat jórészt a kimenő kutatók, az angol nyelvű tartalmat pedig a bejövők tudják hasznosítani.
A webes felület szolgáltatásainak igénybevételén kívül természetesen lehetőség van személyes tanácsadásra is, ha az ügyfelek igénylik – közölte a TéT illetékes szakembere. Emellett a Nemzeti Kutatói Mobilitási Portál az érdeklődőknek átjárást biztosít az EURAXESS európai portálszolgáltatásaihoz, így mindenekelőtt az EURAXESS Jobs honlaphoz, illetve más európai nemzeti mobilitási portálokhoz is. A TéT a jobb tájékoztatás érdekében egyidejűleg kialakította a kutatással és fejlesztéssel foglalkozó magyar intézmények kutatói és partnerintézményi levelezőlistáját is, amely ugyancsak elérhető az érdeklődők számára. Az EURAXESS adatbázisába egyre több munkalehetőséget töltenek föl az európai kutatóintézetek, egyetemek, cégek. Az álláslehetőségek akár a privát szférában történő elhelyezkedést is segíthetik.
Az egyik országból a másikba áttelepülni szándékozó kutatók rendszerint a célország EURAXESS hálózatát keresik meg. Általában a beutazási, munkavállalási feltételek, illetve az ottani élet körülményei érdeklik őket. Ezek a kutatók gyakran a családjukkal együtt indulnak el. Ilyen esetekben a kérdéseik kiterjednek a családi élet – iskola, egészségügyi és szociális ellátás stb. – feltételeire is.
A TéT tapasztalatai szerint Magyarország iránt a 2004-es EU-csatlakozás óta növekszik az érdeklődés. A nemzeti hálózat tagjai, elsősorban az egyetemek, sokat tehetnek azért, hogy minél több kutató telepedjen le nálunk, és a szakembercserék minél rugalmasabban történjenek – hangsúlyozta Molnár Ádám. Beszámolt arról is, hogy a magyar kutatók iránt szintén növekvő az érdeklődés. A magyar kutatóknak, kutatásnak jó híre van Európában. Emellett főleg a fiatalabb korosztály meglehetősen mobil, szívesen töltenek külföldön hoszszabb-rövidebb időt. Tudatában vannak annak, hogy ez a karrierjük szempontjából fontos, és elvárás is. Ugyanakkor a magyar EURAXESS hálózat – európai testvérhálózataihoz hasonlóan – kiemelt feladatának tekinti azt is, hogy a más, nagy kutatási potenciállal rendelkező országokban – például az Egyesült Államokban vagy Japánban – dolgozó magyar kutatók hazatérését előmozdítsa. Ennek elősegítésére szolgál az EURAXESS Links nevű alprogramja, amely a kontinensen túl az Egyesült Államokban, Indiában, Japánban, Kínában és Szingapúrban működik, és célja, hogy az ott dolgozó európai kutatókat információval lássa el, és segítségükre legyen, ha azok a hazatelepülés mellett döntenek. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.