BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszteséges pénzügyi cégek

Kilenc hónap alatt 18 milliárd forint fölötti deficit keletkezett a pénzügyi vállalkozásoknál

Brutálisan veszteségesek a pénzügyi vállalkozások – ezt mutatják a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) legfrissebb adatai. A lízing-, faktoring- és egyéb jelzálog-hitelező társaságok az első kilenc hónap alatt több mint 18 milliárd forintos veszteséget halmoztak fel, holott egy évvel korábban még profitot termeltek. Ebben minden bizonnyal fontos szerepet játszott a különadó is, amely 9 milliárd forint fölé vitte a harmadik negyedév során az egyéb üzleti tevékenységből származó eredményt.

A vállalkozások bevételei csökkentek, a kamateredmények a tavalyitól csaknem 20 százalékkal maradtak el az első kilenc hónapban, míg a díj- és jutalékeredmény soron veszteséget könyvelhettek el a cégek. Öröm lehet az ürömben, hogy a sok sebből vérző szektornak legalább a szokásos adófizetési kötelezettségei csökkentek, a tavalyi mintegy felét, 3,55 milliárd forintot kellett leszurkolniuk a különadón túl.

A szektor mérete is csökken. Az egy évvel ezelőttihez képest a cégek mérlegfőösszege mintegy 6 százalékkal, 2886,6 milliárd forintra zsugorodott, a cégek tőkésítettsége szektorszinten még nagyobb mértékben romlott, a 192,9 milliárd forintnyi saját tőke 13 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A mérlegfőösszegekre komoly hatása van egyébként a devizaárfolya-mok változásainak is.

A gépjármű-finanszírozás viszszaesését mutatja, hogy az elmúlt 12 hónapban az ügyfelekkel szemben fennálló követelések nettó összege csaknem 15 százalékkal, 1315 milliárd forint alá csökkent, ilyen alacsony állomány utoljára 2006 végén volt a pénzügyi vállalkozásoknál. Az ingatlanfinanszírozás ezzel szemben állományszinten kismértékben gyarapodott, és továbbra is 500 milliárd forint fölött van. Az egyéb célú követelések állománya is nőtt éves összevetésben, és meghaladja 700 milliárd forintot. Ami az ügyfeleket illeti, a pénzügyi vállalkozások követeléseinek fele lakossági klienseknél van, másik felét pedig különféle vállalatoknak vagy egyéni vállalkozóknak helyezték ki.

Az ügyfélportfóliók minősége drámaian romlott az elmúlt esztendőben. Pénzügyi lízingnél az egy év feletti lejárt követelésállomány 32 milliárd forint fölött van, ez csaknem a háromszorosa a tavaly szeptember véginek. A hiteleknél és pénzkölcsönöknél szintén több mint a triplájára, 72,2 milliárd forint fölé emelkedett a több mint egy esztendeje lejárt állomány, de a faktoringcégek 12 hónapja behajthatatlan követelései is nőttek tavaly óta. HB

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.