BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megütötték a forintot – Mi történt?

A forint gyengült a várakozásokon aluli ipari termelési adat után. Kuti Ákos, az Equilor elemzője szerint a piacokat újabb hideg zuhanyként érte a januári költségvetési hiány.

A forint a második napja gyengül az euróval szemben. A 269,5-ös záróárfolyamról reggel 270 forint fölé került az euró árfolyama. Délelőtt 10 órakor gyors gyengülésen ment keresztül a hazai deviza, ekkor már 271 forint fölött jegyezték az eurót a bankközi devizapiacon. A pillanatnyi árfolyam 271,31 forint, de tartózkodott már 271,7 forintos szinten is az euró – itt található a napi mélypont. A forint a frankkal szemben is gyengült: a 205,3-as záróárfolyamról 206,1-ig.

A hazai deviza ezzel eltávolodott a 268,7-es fontos technikai szinttől, melynek letörése az erősödés irányába mutathatott volna, és a 270-es határ sem tartotta meg a devizát.

A forint kedden nem ment keresztül intenzív gyengülésen, 268,7-es szintről 269,1-ig esett.

A friss piaci adatokat itt megtekintheti!

A forint nagyobb mínuszban tartózkodik szerdán, mint a lengyel zloty, mely 0,32 százalékos korrekción ment keresztül. A hazai deviza 0,64 százalékkal értékelődött le. A forint február elseje óta nem tartózkodott ilyen gyenge szinten az euró ellenében, mint ma.

A gyengülés a keddi várakozásokon aluli ipari termelés miatt következhetett be. Az ipar visszaesése ronthatja a 2010 utolsó negyedévi növekedési várakozásokat is.

Kuti Ákos, az Equilor elemzője elmondta: az ipari termelés után a költségvetési deficit megugrása „egy újabb hideg zuhany” lehetett a piacoknak – tudósít a Bloomberg.

Saját megfogalmazása szerint „az elmúlt tizenkét év egyik legalacsonyabb januári hiányadatát” tette közzé tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM): 122,8 milliárd forintos deficitet. Azonban 2008 óta folyamatosan 30-40 milliárd forintos többletet mutatott az államháztartás önkormányzatok nélküli egyenlege az év első hónapjában.

A Bloomberg tudósítása szerint a német ipari termelés második hónapja esik, és az import 2,3 százalékkal esett vissza decemberben.

A német külkereskedelmi adat nem túl bíztató – fogalmaz Karsai Péter, a Commerzbank vezető közgazdásza. „Ez nem túl jó hír a mi exportorientált régiónknak” – teszi hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.