Leértékelődött az etikus viselkedés; ma az számít nyerő típusnak, aki mindent el tud intézni, hogy milyen áron, az nem számít. Hiányzik a számonkérés; a korrupciós ügyek alig 10 százalékánál történik feljelentés, ám a kivizsgálás és az elmarasztaló ítélet ilyenkor is könnyen elmarad.
Minderre Pintér Zoltán, az Ernst & Young (E&Y) visszaélési és kockázatkezelési üzletágának szenior menedzsere hívta fel a figyelmet, amikor a korrupció helyzetéről kérdeztük. Leszögezte: Magyarországon a felmérések szerint a korrupció leküzdése vagy akár csak az ország méretéhez és geográfiai elhelyezkedéséhez viszonyítottan elfogadható szintre csökkentése még mindig várat magára. Ezeket a tapasztalatokat az E&Y és a Világgazdaság kis- és középvállalkozások finanszírozási lehetőségeiről tartott konferenciáján több felszólaló is megerősítette.
„Megrendelések elnyerésében – lett légyen az állami vagy üzleti – a megfelelő kapcsolati tőke elengedhetetlen. Ritka ma Magyarországon az a helyzet, amikor egy szállító csak a megfelelő referenciái és kompetenciái alapján jut megrendeléshez” – hangsúlyozta az E&Y szakértője.
A kérdésre, hogy mit lehetne tenni a korrupció leküzdésére, elsőként a megfelelő jogszabályalkotást említette. Fokozott figyelmet kellene fordítani továbbá a meglévő jogszabályok konzisztens alkalmazására, betartatására. Példaként említette, hogy a konferencián elhangzott egy kérdés a kormány egyik tagja számára, hogy mit tesznek a „fiktív csődök” megfelelő kezelésére. A felszólaló szerint ilyen esetekben az a gyakorlat, hogy miközben az érintett milliókhoz juthat, rövid időn belül új céget alapíthat. Ez a szakértő szerint is valós probléma, amire még nincs megoldás.
Pintér Zoltán szerint átláthatóvá kellene végre tenni a közbeszerzést, és meg kellene fontolni, hogy csak a valódi tulajdonosi hátterüket nyíltan felvállalni hajlandó cégek vehessenek részt egy-egy közbeszerzési pályázaton. További problémaként egyebek között a székhelyszolgáltatást említette, amelynek igénybevétele esetén különösen nehéz felkutatni a korrupciós ügyekben érintett cégeket és azok tulajdonosi körét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.