Felfejlődve a korrektúrája során elért 1.478,50 dolláros unciánkénti mélypontról, pénteken is folytatta az arany árfolyama az emelkedést, és alig 1 százalékkal elmaradva az eddigi történelmi rekordjától 1533 dolláron zárta Londonban az elmúlt hetet. Más valutákban is rekord közeli vagy éppen rekord szinteken tartózkodik már az árfolyam, így például euróban, fontban, jenben vagy forintban is. A sárga nemesfém azonban nemcsak a világ legtöbb valutájához képest erős, hanem számos nyersanyaggal – mint például a réz vagy az olaj – összevetve is, amelyek a május elejei átfogó árupiaci korrektúra következtében még mindig 10 százalékot meghaladó mínuszban vannak a korábbi értékükhöz képest.
Az arany szemlátomást kilóg a nyersanyagok sorából, hiszen míg azok teljesítménye a konjunktúra függvénye, addig az arany válságban és jólétben egyaránt képes jól teljesíteni. Most éppen a válság haszonélvezője a legnemesebb nemesfém, és népszerű menedék mind az utca embere, mind a jegybankok számára egyaránt. A nemzeti pénzintézetek olyannyira hisznek benne, hogy még a csőd szélén állva (Görögország – 111,5 tonna, Portugália – 382,5 tonna) sem hajlandóak eladni belőle.
Pedig lenne rá vevő akár a mostani rekordárakon is. Mexikó idén eddig 93 tonna aranyat vásárolt, Oroszország tavaly 135 tonnát, és vélhetően Kína is csak az alkalomra vár, hiszen a fejlett országok 40 százalékos arányához képest nagyon alacsony mértékben, a devizatartalékainak mindössze 1,6 százalékát tartja aranyban. Peking aranyvásárlása nem okozna meglepetést már csak azért sem, mivel a 3044 milliárd dolláros devizatartaléka javarészt rövid futamidejű, alig 1 százalékkos kamatozású államkötvényekben csak veszít az értékéből, lévén a dollár, az euró és a jen reálkamata jelenleg negatív.
Kínában 5,4 százalékon áll az infláció, Indiában 8,9 százalékon, de Nagy-Britanniában is már 4,5 százaléknál tart a pénzromlás mértéke. Márpedig a negatív reálkamatoknál jobb érvet kívánni sem lehet az arany számára, amely azzal, hogy közismerten nem termel kamatot, éppenséggel máris jobban teljesít a legtöbb államkötvénnyel szemben. Ugyanakkor az arany a kamatozó adósságjegyekkel ellentétben csődbiztonságot is kínál, valamint az erodálódó valutákkal szembeni felértékelődés esélyét.
Az arany technikai elemzéséből kitűnik, hogy a május eleji szerény korrektúra nem törte meg a nemesfém lendületét. A közelmúlt megnövekedett volatilitásából folytonos emelkedésre váltva máris sikeresen törte át a kurzus az 1.513,50 dollárnál húzódó ellenállást, amely ettől kezdve támaszként funkcionál. A január végén kezdődött rövidtávú emelkedő trend továbbra is sértetlen. Az 50- és 200-napos mozgóátlagok (szürke illetve piros görbe) messzi távolságban találhatóak. Egyszóval a technikai elemzés szemszögéből is biztatóak a kilátások a további emelkedést illetően. A május elején elért történelmi rekord nemsokára már a múlté lehet.
Az ezüst az elmúlt hetekben a befektetési célokat is kiszolgáló nemesfémként és ipari fémként betöltött kettős arcát mutatta. Az 50 dollár közeli csúcsáról 30 százalékot visszakorrigáló szürkésfehér nemesfém eleinte jókora kilengéseket produkált, de mostanra lassacskán stabilizálódni látszik. A veszély azonban még nem teljesen múlt el. Amennyiben a még törékeny világgazdaság növekedésében újabb megbicsaklás következne, azt minden bizonnyal megsínylenék az ipari nyersanyagok, és velük együtt az ezüst árfolyama is.
Az ezüstárfolyam technikai elemzése a masszív korrekció kifutását jelzi, és egyelőre bíztató képet mutat egy új bázis képződését illetően. Egy valóban letisztult irányváltáshoz azonban hiányzik még a 39,18 dolláros ellenállás leküzdése, valamint az 50-napos mozgóátlag (szürke görbe) fölé kerülés. A 33 dollár környékén húzódó támaszok a várakozások szerint sikeresen parancsoltak megálljt a zuhanásnak. Erről a szintről indult el még a március folyamán a jegyzések lélegzetelállító emelkedése a 48,70 dolláros unciánkénti csúcsig.
Az aktuális korrekció érzékelhetően sok spekulatív tőkét mosott ki mára az ezüst piacából, így most akár már új esély is kínálkozhat a kockázatni bátor befektetőknek. Ugyanakkor a 40 dolláros árfolyamszint erős lélektani küszöbnek bizonyulhat, amelyről többször is visszafordulhat a kurzus. Ezért az április végi csúcshoz való gyors visszaemelkedésre túlzott optimizmus lenne már most számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.