A tárcavezető még a múlt hét végén egy háttérbeszélgetésen kiemelte: Zágráb komoly erőfeszítései is hozzájárultak ahhoz, hogy az elmúlt időszakban felgyorsulhasson a folyamat. Emlékeztetett: néhány hónapja lényegesen rosszabbak voltak a kilátások. Az intenzív tárgyalássorozat eredményeképpen a fordulópontot a márciusi országértékelés jelentette, ennek pedig már folyománya volt a múlt héten született bizottsági ajánlás, amely szerint Horvátország megfelel a tagság feltételeinek. Martonyi szerint most a fő kérdés a Horvátország esetében bevezetendő monitoringeljárás feltételeinek tisztázása; ha ez sikerül, egy kormányközi konferencia keretében kell lezárni a még nyitott négy tárgyalási fejezetet.
Komoly ígéretet kapott tegnap Luxembourgban Montenegró is. A balkáni országgal rendezett társulási ülés után Németh Zsolt, a Külügyminisztérium államtitkára és Stefan Füle bővítési EU-biztos azt közölte: esély van arra, hogy még ebben az évben kitűzzék a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját. Brüsszel októberben ad értékelést Montenegróról, Macedóniáról és Szerbiáról, az ez alapján kidolgozandó tanácsi ajánlásokról decemberben születhet döntés.
Ha Montenegró esetében ez pozitív lesz, 2012 elején kezdődhetnek a tárgyalások. A szerbeknél ezzel szemben nem tartják valószínűnek, hogy pozitív vélemény esetén rögtön tárgyaláskezdési időpontot kapjon az ország. Ami Macedóniát illeti, az ország Görögországgal fennálló névvitája gátolja a csatlakozási folyamatot. Uniós források azonban úgy látják: a görögországi krízis nem kedvez annak, hogy Athén kész legyen a kompromisszumra a kérdésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.