Nagy szükség van a változásokra a tengerentúlon. A növekedés üteme lassul, az ingatlanpiac továbbra is mélyponton van, a munkahelyteremtés leállt. Elég lehet-e egy 300 milliárd dolláros csomag az élénkítéshez? Elemzők szerint nem.
"A hatás meglehetősen kicsi lesz, összességében kevesebb, mint egy százalékot ad majd a GDP-növekedéshez a jövő év folyamán" - vélte Nigel Gault, az IHS Global Insight vezető amerikai közgazdásza. A második negyedév folyamán az amerikai gazdaság mindössze 1,0 százalékkal bővült éves alapon, azóta pedig az elemzők folyamatosan kisebb és kisebb számokat tesznek közzé a várható növekedés mértékét tekintve.
Obama söztönző csomagjában várhatóan új infrastrukturális beruházások, helyi és állami adócsökkentések lesznek. Bár a részletek még homályosak, az ügyhöz közel álló források egyöntetűen 300 milliárd dolláros összköltségről beszélnek napok óta. Az összeg azonban kevésnek tűnik. "Ha arról beszélgetünk, elég nagy lesz-e a csomag, valószínűleg nem lesz elég" - vélte Gary Burtless, a Brookings Institution közgazdásza.
A csomag még egy aggasztó tényezőt tartalmazhat. A gazdaságnak égető szüksége van új munkahelyekre, hiszen a munkanélküliség 9,1 százalékra rúg az országban, ami inkább recessziós időkre jellemző, semmint a kilábalásra. A kiadásokból azonban állítólag 120 milliárd dollár megy majd a fizetéseket terhelő adócsökkentésre, míg további 50 milliárd a munkanélküli segélyekre. E két tényező azonban semmiféle lökést nem ad majd a gazdaságnak, csupán megakadályozza a munkanélküliség további növekedését és a gazdasági növekedés lelassulását. Mindez azt jelenti, hogy csupán 130 milliárd dollár marad a valódi élénkítésre, ami az ország 14 500 milliárd dolláros éves GDP-je mellett bizony eltörpül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.