BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Raiffeisen: Közel két éve nem nyilatkozott ilyen pozitívan Orbán

Egy érdekes momentuma volt az elmúlt hétnek az Európai Bizottság döntése, mellyel Magyarországot egy lépéssel közelebb tolta a szankcionálás felé a túlzott fiskális hiány miatti eljárás keretében – írják péntek este ki adott elemzésükben a Raiffeisen Bank közgazdászai.

A Bizottság álláspontja szerint hiába teljesítette hazánk névlegesen a kritériumot, a nyugdíjpénztári eszközök átvételének egyszeri hatását leszámítva még romlott is a költségvetés helyzete itthon. Az EB hozzátette, hogy az idei évben is bizonytalan a 3 százalék alatti hiány teljesülése.

„Számításaink szerint az EB még optimista is, hiszen az aktuális folyamatok szerint reálisabb lenne 3,5 százalékos hiánycéllal számolni” – vélekednek a bank elemzői. Hozzátettették: igaz, ezt a maradék pénztártagok bizonytalan volumenű visszavándorlása ismét mérsékelni fogja.

Mindenesetre az igazán problémás kérdés a 2013-as költségvetés lesz, amikor nem hogy pénztártag nem marad, akit vissza lehetne terelni, hanem a kormány saját vállalása szerint a krízis adókat is ki fogja vezetni, és a bankadót is megfelezi – mutat rá a Raiffeisen elemzése.

Török Zoltán elemzőcsoportja úgy vélekedett, hogy az Európai Bizottság döntésére az azonnali kedvezőtlen piaci reakció korai volt, miután még egy hosszú bürokratikus út előtt áll az ügy, és a nemzetközi felekkel való megegyezés is befolyásolhatja a kimenetelt.

A Nemzetközi Valutalappal és az Európai Unióval kapcsolatos várható hitel megállapodás kapcsán kifejtik: a két héttel ezelőtt pénteki fordulat óta a kormányzati kommunikáció sulykolja, hogy minél hamarabb megállapodást szeretnének. „Maga a miniszterelnök is sokszor nyilatkozik pozitív kicsengésű mondatokkal, ilyen időszakra az elmúlt közel két évben nem volt sok példa” – szögezik le.

„Az eredmény kézzel fogható, a piaci szereplőkbe sikerült bizalmat csepegtetni, a forint jelentős erősödésen van túl, és a kötvényhozamok is visszatértek az egyszámjegyű világba. Amit kommunikációval el lehetett érni, azt véleményünk szerint a kormánynak sikerült is. Ahhoz viszont, hogy ennél erőteljesebb piaci folyamatok beinduljanak, a kockázati prémium maradéka is kiárazódjon a magyar eszközökből, már valószínűleg tettek kellenek” – áll az elemzésben.

Úgy tűnik az IMF is ezen az állásponton van, legalábbis Christine Lagarde, vezérigazgató közleménye alapján komoly előfeltételei vannak annak, hogy egyáltalán asztalhoz üljenek. Hullámzó forintárfolyam mellett arra számítanak az elemzők, hogy a negyedév fordulóra sikerül megállapodásra jutni

Lépett az S&P

A Standard & Poor’s pénteki lépése az eurózónával szembeni bizalom hanyatlásának tekinthető. Az S&P kilenc valutaövezeti tagot sorolt lejjebb, többeket két fokozattal. Elveszítette elsőrendű adósbesorolását Franciaország, Olaszország a bóvli kategória szélére sodródott. A lépésnek súlyos következménye lehet az eurózóna finanszírozására nézve.

„A forint egyelőre jól viseli az európai leminősítéseket, csak kis mértékű negatív hatás látszik” – mutatott rá hétfő reggeli elemzésében Keszeg Ádám.

A Raiffeisen közgazdásza kiemelte, pozitív volt Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárának kijelentése, miszerint nem képzelhető el fiskális elcsúszás. „Ha úgy látják, nem sikerülne a 3 százalék alatti hiányterv, további intézkedéseket léptetnek életbe. Ez utóbbiakra a mi előrejelzéseink szerint szükség is lesz” – tette hozzá. Cséfalvy szerint emellett szignifikáns esélye van annak, hogy a magyar gazdaság recesszióba süllyed.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.