BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elnökválasztás: zavaros kép

Az Egyesült Államok tíz államában voksolnak ma arról, ki legyen Barack Obama kihívója a novemberi elnökválasztáson. A harmadik hónapja tartó előválasztási folyamat fő eseményének számító szuperkeddnek úgy futnak neki a jelöltek, mintha semmi nem változott volna az év eleje óta: még mindig az a fő kérdés a Republikánus Párt előválasztási versengésében, mikor tűnnek el a riválisok Mitt Romney útjából.

Több államban is kiegyenlített a verseny a republikánus elnökjelöltek között az úgynevezett szuperkedd napján: a korábban szinte egyedüli jelöltnek számító Mitt Romneyt több államban is megszorongathatják ellenfelei. A volt massachusettsi kormányő három fő riválisának pedig eszében sincs visszalépnie: az ultrakonzervatív nézeteiről ismert Rick Santorum túl sok sikert besöpört az elmúlt hetekben ahhoz, hogy letegye a fegyvert, de Newt Gingrich volt házelnök és Ron Paul texasi képviselő sem adja fel.


A jelöltállítási szezon legnagyobb eseményének számító, tíz államra kiterjedő előválasztási (primary) vagy jelölőgyűlési (caucus) napon 437 küldött szavazata dőlhet el. Ahhoz, hogy a Republikánus Párton belül egy jelölt megszerezze az indulás jogát a szeptemberi konvención, legalább 1144 delegátusi voksot kell összeszednie a június 26-án, Utah államban záruló előválasztások során. Romney várhatja persze a legnyugodtabban a szuperkedd eredményeit: 13 állam után 203 delegátusi szavazatot tudhat magáénak, szemben Santorum 92 voksával. Gingrich 33, Ron Paul mindössze 25 küldöttre számíthatott a szuperkedd előtt.


Szó sincs persze arról, hogy Romney egyedüli baja a nyakában lihegő siserehad lenne. Hiába rendelkezik ugyanis az előválasztási folyamat előtt tuti befutónak számító politikus versenytársainál jóval több pénzzel és jóval szervezettebb kampánystábbal, és hiába tudja maga mögött egyre több közéleti személyiség támogatását – id. George Bush felesége, Barbara Bush telefonüzenetben buzdította támogatására Ohio választópolgárait –, ha a választókat személye mégsem tudja úgy fellelkesíteni, mint Rick Santorum. Az amerikai választók szemében főleg a Fox konzervatív hírcsatornán való szerepléseiről ismert volt pennsylvaniai szenátor könnyebben tudta megnyerni az ohiói „kékgalléros” szavazói réteget is.

És az sem mellékes, hogy mindezt minimális kampánnyal teszi. Az előválasztás első állomásán, az iowai kaukuszon jószerivel egyszemélyes akciókkal aratott meglepetésgyőzelmet. Összehasonlításképpen: Romney eddig 64 millió dollárt hajtott fel, míg Santorum mindössze 6,7 milliót.


Az NBC News/Marist vagy a CNN legfrissebb felmérése fej-fej melletti eredményt jósol a két politikusnak. Romney az előrejelzések szerint Massachusettsben, Idahóban, Virginiában és Vermontban arathat könnyebb diadalt. Santorum, aki sokáig Ohióban és Tennessee-ben is vezetett, a legfrissebb felmérések szerint csak Oklahomában pályázhat könnyű győzelemre, a mezőny egyetlen, mindeddig nyeretlen tagjának, Ron Paulnak Alaszkában és Észak-Dakotában áll a zászló, Gingrich pedig egyedül Georgiában számíthat győzelemre. Ez egyrészt azért fontos, mivel a szuperkedd legnagyobb államában értékes delegátusi voksokat rabolhat el Santorumtól a helyi politikus, másrészt ő maga közölte, ha saját államában nem győz, az alaposan visszaveti a hitelességét. Vagyis visszalépése sem kizárt.


Mindez jelzi, hogy távolról sem tiszta még a kép. Nem véletlen, hogy a mormon vallása ellenére is viszonylag mérsékelt republikánusnak számító Romney ellenfelei kitartanak. A „jó öreg párt”-nak (GOP) becézett, jelenleg ellenzéki tömörülés ugyanis rendkívül szétszabdalt, így nyilván mindegyik jelölt azt reméli, ő lesz az, aki ha Romneytól nem is, de legalább a többi jelölttől lophat elég szavazatot.


A Republikánus Pártra már az elnökválasztási folyamat előtt is jellemző megosztottság azonban egyáltalán nem használ a kihívóknak, sőt, már a párt is felismerte, a széthúzás elhúzódása a novemberben induló esélyeit is veszélyezteti. Felismerte ezt nyilván a demokrata elnök is, ám Barack Obama népszerűségének jót tesznek a kedvező gazdasági adatok – főleg a januárra 8,3 százalékra csökkenő munkanélküliség – is. Havi átlagban a politikust már a megkérdezettek 46,5 százaléka elfogadja, vagyis az ősszel, az államadósságplafon vagy az adóreform körüli viták után megcsappant népszerűségét lassan visszaszerzi.


Mindezek ellenére még Obamára is kemény hónapok várnak. A Gallup friss felmérése ugyanis azt mutatja: ha most tartanák az elnökválasztást, Romney legalábbis megszorongatná. Amíg az elnök a szavazatok 48 százalékára számíthat, a republikánus politikus 50 százalékkal verné. Hasonlóan szoros lenne az eredmény, ha Santorum állna Obamával szemben: előbbi a voksok 48, utóbbi 49 százalékát kapná a Gallup szerint.

A szuperkedd államai

Alaszka

Georgia

Észak-Dakota

Idaho

Massachusetts

Ohio

Oklahoma

Tennessee

Vermont

Virginia

Georgia

Észak-Dakota

Idaho

Massachusetts

Ohio

Oklahoma

Tennessee

Vermont

Virginia -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.