BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megérkezett a várva várt forinterősödés

Tegnap megérkezett a várva várt erősödés a forint piacára, az EUR/HUF a kezdeti, 298-as szint közeléből 296 alá csökkent, ma reggel pedig némileg e szint felett kezdi a napot a devizapár – írják az Erste Bank közgazdászai.

A tegnapi erősödés nem mondható kismértékűnek, és különösen azok után bíztató, hogy a múlt hét pénteki napon is viszonylag messzebb tudott már zárni a 300-as szinttől az EUR/HUF. Azaz, távolodunk a fontos szinttől, és ez jó hír. Most a 200 napos mozgóátlagot kellene legyőznie az árfolyamnak (valamivel 295 felett). Egyébként itt húzódik egy kisebb szint is. Ha jó hírek érkeznének az euróövezetből, az mindenképpen segítené a forintot a szint leküzdésében.

Rövid hazai piaci áttekintés:

A jóval kedvezőbbé váló külső piaci hangulatnak köszönhetően tegnap erősödött a forint és az EUR/HUF eltávolodott a 300-as szinttől. A régiós devizák is erősödtek, illetve az euró is korrigált a dollárral szemben a napok óta tartó gyengülés után; ez utóbbi is fontos jele volt a pozitívabbá váló külső piaci hangulatnak. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az európai helyzet okozta bizonytalanság nem igazán csökkent, hiszen a görög választásokig még majdnem egy hónap van hátra. Magyarország pedig ebben a bizonytalan külső környezetben még mindig nem kezdte el a formális tárgyalásokat az IMF-el. Összességében tehát rövidtávon továbbra is a volatilitás fennmaradására számítunk.

Az állampapírok másodpiacán tegnap kisebb hozamcsökkenés volt tegnap megfigyelhető szinte a görbe teljes szakaszán. Ma 3 hónapos DKJ aukció lesz.

Nemzetközi helyzetkép:

A devizapiacokon folytatódott a dollár gyengülése tegnap, ami a javuló piaci hangulatot tükrözi. Az euróval szemben az elmúlt hetek erősödése után már második napja gyengült a zöldhasú, reggel valamivel 1,28 felett kereskedtek az EUR/USD devizapárral. A részvénypiacokra visszatért a jó hangulat, nagyot ugrottak a tengerentúli indexek (Dow 1,1 százalék, Nasdaq 2,5 százalék, S&P500 1,6 százalék). Bár a legjobban a technológiai szektor emelkedett, a nagy érdeklődéssel követett Facebook árfolyama tovább szánkózott lefelé, és több mint 10 százalékos esés után 34 dollár körül állt meg nap végén a kereskedés.

Az ázsiai részvényindexek is emelkedést mutattak reggel (Nikkei 1,1 százalék, Hang Seng 1,2 százalék, Shanghai 1,0 százalék). A piacokra a kínai miniszterelnök növekedéssel kapcsolatos kommentárja is jó hatással volt. A jó hangulatban nem csoda, ha az olaj árfolyama is emelkedni tudott az utóbbi idők vesszőfutása után. Tegnap a WTI nyersolaj 92,5 dollárig emelkedett. Az arany árának emelkedése azonban megtorpant, az unciánkénti ár 1.600 dollár alatt (1.593 dollár körül) maradt tegnap. Pozitív tartományban jártak reggel a határidős indexek is.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

A holnapi napon EU csúcs lesz, ahol a francia elnök előzetes találgatások szerint a közös európai kötvénykibocsátás ötletét újra felmelegítené. Korábban felmerült már ez a kezdeményezés, azonban eddig mindig megbukott a német fél ellenállásán. Megfelelő közös költségvetési politika nélkül valóban felvetődhet, hogy a „renegát” államok túlköltekezhetnek, és ennek részben nem ők viselnék a költségeit, miközben a prudensebb költségvetésű államoknak magasabb finanszírozási költségekkel kell szembesülniük. Kérdés, hogy hogyan mik lennének a részletek, és hogy nem lenne-e túl korai a közös kötvénykibocsátás ötlete. Mindenesetre nőtt a támogatottsága a költségvetési szigor felpuhításának az elmúlt időben, így bizonytalan lehet, hogy ez (vagy esetleg más ötlet) nagyobb támogatást kap-e majd a holnapi csúcson.

A spanyol költségvetési hiány az előzetes 8,5 százalékos érték helyett végül 8,9 százalék lett a GDP arányában. Az eredeti terv még 6 százalék volt. Eközben idén 5,3 százalékra kellene leszorítani a hiányt, 2 százalék körüli recesszió mellett. A fejleményekre reagálva az Európai Bizottság bejelentette, hogy az Eurostat szakértőket küld Mardidba.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.