Tegnap lezárult, ma pedig közzéteszi az Est Media az EMG Médiacsoport Kft. Sziget Kft-ben meglévő üzletrészére kiírt kétfordulós pályázat eredményét. Úgy tudjuk, hogy nem volt licitáló, de új megállapodás született a hitelező Wallis és az UniCredit Bank, valamint az Est Media és a Sziget Kft. eddigi négy kisebbségi tulajdonosa között.
„Nem kezesként, hanem sima adás-vétellel megvásároljuk az üzletrészt mintegy 675 millió forintért” – mondta Gerendai Károly. A Sziget ügyvezető igazgatója hozzátette: még javában tartanak a hiteltárgyalásaik, de a fizetési határidő csak augusztus 6-án jár le. A megállapodás részeként a vételárból az Est Media kiegyenlítheti tartozásait a hitelezők felé, ráadásul 2 évig visszavásárlási opciót is szerez.
A Sziget Kft. tulajdonosai így a Szigerta Invest Kft.-n keresztül Gerendai Károly és Takács Gábor, a Volt Invest Kft.-n keresztül pedig Lobenwein Norbert és Fülöp Zoltán lesz. A fesztiválszervező cégnek akkor lehetett volna új gazdája, ha a pályázaton akad olyan licitáló, aki az első fordulóban legalább kétmilliárd vagy a második fordulóban legalább 800 millió forintot ajánl, és a többi tulajdonos úgy dönt, hogy nem fizet ennyit a 46 százalékos üzletrészért.
Gerendaiéknak nem érte meg elindulni a pályázaton, mert ha nincs más vevő, a kezességvállalás miatt végső soron úgyis ők fizetnének. Ráadásul tulajdonostársként elővételi joguk is volt, így nyertes pályázó esetén még mindig közbeléphettek volna. „Van egy árszint, amely fölött már nem szállnánk versenybe” – tette hozzá a Sziget alapítója.
Mindenképpen érdekes, hogy a piac nem mozdult rá a licitálásra, bár az igazsághoz tartozik, hogy az Est Media az elmúlt hónapokban számos potenciális befektetőt megkeresett, hogy tőkét vonjon be, mégsem járt sikerrel.
Az Est Media, akkor még Econet néven, 2007-ben kötött megállapodást a Sziget felvásárlásáról. Az akkori szerződés szerint több lépcsőben, öt év alatt kellett volna lezajlania az összesen 4,95 milliárd forintos ügyletnek. Amikor azonban tavaly nyáron a vevő nem tudta teljesíteni egy előírt fizetési kötelezettségét, 46 százalékosra esett az addig megvásárolt 51 százalékos tulajdonrésze, melyért addig közel hárommilliárd forintot fizetett ki. (Vagyis a cég hatalmasat bukott a befektetésen.) Ezután zuhanni kezdett a médiacég részvényének árfolyama a tőzsdén, az egy évvel ezelőtti 400-ról mára 27 forintra csökkent. A vállalat időközben túladott több médiaérdekeltségén, külföldi tőkét vont be, részvénykibocsátással próbálkozott, és a hitelezőivel többször megállapodott a kölcsön visszafizetésének átütemezéséről, de ez sem segített.
Pankotai Csaba vezérigazgató korábban lapunknak elmondta: a cég természetesen jóval kisebb lesz, hiszen az árbevétel nagy része eddig a Szigetből jött, de működő- és piacképes marad, a megmaradó programmagazin üzletágra koncentrálnak majd. Az Est Media akkor ért fel a csúcsra, amikor 2009 a csoporthoz tartozó projektcég nyerte meg a Sláger Rádió frekvenciáját. A médiabirodalom árbevétele tavaly 23 százalékkal csökkent, 6,47 milliárd forintot ért el. Az üzleti tevékenység eredménye mínusz 463 millió forint volt az előző évi mínusz 68 millió forint után.
Rekordot döntött a Sound
Új látogatórekordot hozott a hétfő hajnalban véget ért zamárdi Balaton Sound: 108 ezren szórakoztak az öt nap alatt, 7500-zal többen, mint a tavalyi elektronikus zenei fesztiválon. A legtöbben – 28 ezren – szombaton töltötték idejüket a zamárdi szabadstrandon, ezen az estén Paul Kalkbrenner koncertje idején a küzdőtér szinte teljesen megtelt. „A Balaton Sound ma már világszínvonalú fesztiválnak számít. A világsztárok közül többen már most jelezték, hogy szívesen visszatérnének Zamárdiba, így a 2013-as fesztivál szervezése máris elindult” – mondták a főszervezők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.