Tölgyesi Viktória, az ELI-HU Nonprofit Kft. EU koordinációs igazgatója a tájékoztatón elmondta, hogy az első fázisban, a folyó uniós költségvetési ciklusban nettó 47 milliárd, míg a 2020-ig tartó következő fázisban nettó 14,3 milliárd forint fordítható a magyar projektre. A nettó beruházási összegből 15 százalék a magyar önrész, a 85 százalék pedig uniós támogatás - közölte kérdésre válaszolva az ügyvezető igazgató. Az épületnek és a beszerelt berendezésnek 2015 végére kell elkészülnie, azután kezdődhet a kutatás.
Ezzel látszólag ismét sínre került a szuperlézer ügye, pedig nyáron olyan kormányzati megszólalások is voltak, amelyek szerint akár veszélybe is kerülhet a projekt, a szegediek erre azzal vágtak vissza, hogy szerintük a kormány lassítja a munkát, az érdemi döntések pedig már nem is Szegeden születnek, hanem az egyik minisztériumban.
Nem csak a tudomány nyerne
A Szegedre tervezett központban a világ mostani legnagyobbjánál ezerszer nagyobb teljesítménysűrűségű lézer épülne, több száz szakember dolgozhatna ott, az eredményeket pedig a fizika, a számítástechnika és az orvostudomány is hasznosíthatná. Szeged mellett Prága és Bukarest épít szuperlézert, a projektet az EU egy programként kezeli. A városnak nem csak a presztízs miatt éri meg a beruházás: a kutatók mellett az ő nagy létszámú kiszolgáló személyzetük is Szegedre költözne, és a helyi cégekkel is együtt dolgozhatnának. A finanszírozás döntően az EU feladata, ám a zökkenőmentességhez a fideszes kormány és a szocialista városvezetés együttműködésére is szükség van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.