Siker siker hátán. Előbb simán eladták a 3 éves futamidejű inflációkövető lakossági államkötvényeket 40 milliárdért, majd két hét alatt beszedték a Prémium Euró Magyar Államkötvények felét, 104,1 millió eurót. A lakosság pedig egyenesen megrészegül a jobbnál jobb feltételekkel árult állami kölcsönöktől. Igaz, nehéz úgy végigmenni egy főútvonalon, hogy ne találkozzunk a magyar államnak adott hitel előnyeit hirdető, A mi történetünk szlogenű plakátokkal.
Mindkét termék jóval az infláció felett kínálta, illetve kínálja kamatát. A forint alapú a magyarországi infláció felett 4 százalékponttal, az eurós az uniós infláció felett 2,5 százalékponttal volt elérhető. A forint alapút most lezárták, és az ÁKK már óvatosabban duhajkodik, az új sorozatban csak 2,5 százalékpontnyi a felár.
De megjósolható, hogy így is szépen fogy majd a papírokból. Az egykulcsos szja miatt jelentős havi szabadon elkölthető jövedelemmel kistafírozott középosztály ezek szerint nem talál jobb befektetési lehetőséget. Gyorsan, biztosan és magasan az infláció felett keresni – ezt egyetlen ügylet sem képes ma nyújtani.
Látszólag tehát mindenki jól jár. De azt ne feledjük, hogy ha az állam már saját lakosságától kér kölcsön, hogy lejáró adósságát refinanszírozza (jövőre 8 milliárd euró felett lesznek a „törlesztőrészletek”), akkor érthető, hogy bizonyos külföldi jóakarók a magyar állampapírok kockázatára hívják fel a figyelmet. A pénz már annyira kell, hogy éppen tegnap került a parlament elé a javaslat a Letelepedési Államkötvényről. Ez a konstrukció kölcsönért cserébe letelepedést kínál a külföldieknek. De a lakosság és a kínaiak legalább nem akarják beleütni az orrukat az államügyekbe. És ez sokkal vonzóbb, mint a néhány százalékponttal kedvezőbb, de feltételekkel járó IMF-hitel lett volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.