BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ki indíthatja be a motort?

Hazai szempontból Németország gazdasági kilátásai kifejezetten tiszteletre méltóak, bár a GDP valószínűleg 1 százalékkal csökkent 2012 utolsó negyedévében. A társadalombiztosítási hozzájárulást fizető alkalmazottak száma nemrégiben történelmi csúcsot döntött, a foglalkoztatottság pedig csak kevéssel marad el a rekord szinttől. A kollektív szerződésekben rögzített átlagos órabér 2012 második félévében közel 3 százalékkal, a lakáscélú építmények rendelésállománya a harmadik negyedévben 9,3 százalékkal emelkedett éves összevetésben.

Ha Németország sziget lenne, valószínűleg Az áldottak szigetének hívnák.
A nemzetközi környezet sajnos kevésbé kedvező. A kínai GDP-növekedés a harmadik negyedévben 7,4 százalékra lassult, a negyedikben 7,9 százalék volt. Az Egyesült Államokban a (fiskális politikával) kapcsolatos bizonytalanságok is szerepet játszhattak abban, hogy a gazdaság a tavalyi negyedik negyedévben valószínűleg csupán szerény, 1,3 százalékos élvesített növekedést produkált, ami nem évesített alapon 0,3 százalékos éves szintű GDP-növekedésnek felel meg. Az euróövezet recesszióban marad, a GDP 2012. október-decemberben 0,5 százalékponttal csökkenhetett.

A gazdaságpolitikai bizonytalanság az USA-ban és euróövezetben valószínűleg nem szűnik meg. Az USA-ban a fiskális szakadékot az utolsó pillanatban megszületett, a legkisebb közös nevezőn alapuló megállapodással sikerült elkerülni, de már készen állnak a díszletek a következő, februári fordulóra. Ekkor többek között újra kell tárgyalni az automatikus kiadáscsökkentések közül azokat, amelyeknek bevezetését a kompromisszumban csupán elhalasztották; a helyzetet bonyolítja, hogy meg kell állapodni a jelenleg 16 400 milliárd dolláros (a GDP nagyjából 105 százalékára rúgó) adósságplafon emeléséről. Mivel egyik párt képviselői sem engednek a dogmatikus harcálláspontból, egy gyors, általános és távlatos megállapodás egyre kevésbé valószínű. Európában az Európai Központi Bank bejelentése, miszerint bizonyos feltételek mellett hajlandó bármekkora tételben megvásárolni a bajba jutott államok kötvényeit, jelentős mértékben megnyugtatta a kötvénypiacokat, a részvénypiacokon pedig szinte euforikus reakciót váltott ki. Spanyolországban viszont a legutóbbi időkben eszkalálódott a központi kormány és az autonóm közösségek közötti konfliktus.

Olaszországban, ahol február végén lesznek parlamenti választások, a legfrissebb közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, hogy Mario Monti reformkormányzása csupán átmeneti időszak volt. Franciaország újonnan megválasztott elnöke pedig továbbra is a politikai pózokhoz vonul vissza ahelyett, hogy határozott lépéseket tenne az ország strukturális problémái kezelésének érdekében. Egyedül Kínában számítunk arra, hogy az új vezetés egy határozottabb reformprogrammal lepheti meg a globális közösséget.

A legtöbb előrejelzés szerint a politikai akadályokat az USA-ban és az Európában is fokozatosan felszámolják, és a második félévben egy erőteljes fellendülés is elindulhat. Az elmúlt évek tapasztalatai sajnos arra figyelmeztetnek, hogy ne tegyünk túlságosan optimisták a politikai előrejelzésekben. Az egyes régiókra vonatkozó prognózisok elemzéséből azt a megdöbbentő tanulságot vonhatjuk le, hogy a külföldi kereslet bővülése gyakorlatilag egyetlen fontos gazdaságban sem az egyesült államokbeli vagy az európai (politikai) helyzet javulásának köszönhető. Nincs azonban jelenleg egyetlen ország sem, amely elegendő erővel rendelkezne ahhoz, hogy beindítsa a motort, és a belső kereslet erőteljes bővítésével lendületet adjon a világgazdaságnak. Ez magyarázza 2013-as előrejelzésünk óvatosságát: a globális GDP a legfrissebb prognózisunk szerint mindössze 3,1 százalékkal nő, ami alig tér el a 2012 évi 2,9 százaléktól.

Németország számára, amelynek exportja a GDP nagyjából 50 százaléka, a visszafogott globális növekedés komoly visszahúzó erő. Ez nem csupán abban mutatkozik meg, hogy a külkereskedelem, amely 2012-ben 1 százalékponttal járult hozzá a gazdasági növekedéshez, 2013-ban előrejelzésünk szerint 0,25 százalékponttal a negatív irányba fog húzni. A világgazdaság lassú növekedése a vállalatok beruházásait is visszafogja.

A gép- és berendezés beruházások volumene tavaly valószínűleg 5 százalékkal csökkent, és – a folyamatos javulás ellenére – az idén újabb visszaesésre számíthatunk. Erre utal a beruházási javak rendelésállományának október-novemberi (éves összevetésben 5,8 százalékos) csökkenése és a kapacitáskihasználás átlag alatti szintje is. Az építési beruházások viszont, amelyek a GDP nagyjából 10 százalékát adják, és így sokkal nagyobb súlyt képviselnek, mint a (GDP nagyjából 7 százalékát adó) gép- és berendezés beruházások, valószínűleg 2 százalékkal bővülnek. A lakossági fogyasztás, amelyet már régóta a német gazdaság egyik gyenge pontjának tartanak, 2013-ban 3 százalékkal növekedhet. Mindezek eredményeként a német GDP a tavalyi 0,8 százalék után 2013-ban 0,3 százalékkal növekedhet.

Az éves GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzésünknek jelentős a bizonytalansága, ami a komponensekre fokozottan igaz. Ha a prognózisunkban – és szinte minden más elemzői előrejelzésben – szereplő gazdasági fordulópont egy negyedévvel később következik be, akár szerény mértékben csökkenhet is a GDP 2013-ban. Ha a téli félévben a visszaesés a prognosztizáltnál kisebb lesz, akkor a növekedés megközelítheti az 1 százalékot is.

www.dbresearch.com

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.