Jelentős fejlődési lehetőség kínálkozik számos magyarországi vállalat, iparág számára, ha a fő kérdésekben közös nevezőre jutott tegnap az Orbán Viktor miniszterelnök vezette magyar küldöttség vendéglátóival, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, illetve Alekszej Millerrel, a Gazprom első emberével. A nyilatkozatok biztatók: Vlagyimir Putyin az MTI szerint közölte, hogy az orosz cégek részt vennének a magyarországi erőművek felújításában, újak építésében, s hogy Magyarország Oroszországnak kétségkívül prioritást élvező partnere Kelet-Európában. Az elnök kitért a magyar termék orosz piaci sikereire, a gyógyszeripart pedig külön kiemelte.
„Mi, magyarok tisztában vagyunk azzal, hogy Oroszország milyen fontos partnerünk. Tisztában vagyunk Oroszország súlyával és jelentőségével is” – hangsúlyozta Orbán Viktor. Mint mondta, reméli, hogy nőni fog a hazai cégek oroszorszgi kivitele. Közölte, hogy a magyar kormány bátorítja Oroszország magyarországi befektetéseit, kifejezetten szeretné megtartani a két ország közötti energetikai együttműködést, és az energiarendszer bővítésében is számít „Oroszország nagyszerű szakmai felkészültségére, világszínvonalú technológiájára”.
A Világgazdaság értesülései szerint a magyar fél kérte a tárgyalásokon, hogy a Magyarországra Szerbiánál beléptetendő és Szlovéniánál kiléptetendő Déli Áramlat tranzitvezetéknek legyen leágazása a hazai gázelosztásban jelentős szereppel bíró városföldi gázlétesítmények felé. Felkínálta, hogy a magyarországi gáztárolók szolgáljanak majd a Déli Áramlat térségi háttér létesítményeiként, e célból pedig alakítsanak ki egy magyar-orosz gáztárolási együttműködést. Ha ezek megvalósulnak, Városföld térségi gázelosztó központtá válhat.
Előzetes tervek alapján szóba kerülhetett a gázalapú petrolkémia hazai fejlesztése is. A Németországban erős alapokon nyugvó szegmenst Magyarországon a Péti Nitrogénművek képviseli műtrágyagyártással, illetve az iparnak eladott vegyszerek előállításával. Ez azonban kibővíthető a robbanóanyagként és számos területen gyártási alapanyagként használt ammónium-nitrát előállításával. A cég mögött álló Bige László ennek kapcsán lapunkkal közölte: tudja, hogy túlkínálat van az orosz gázból, de őt még nem keresték meg cége termelésbővítése ügyében.
Ugyanez a kölcsönös érdek – az orosz gázeladások növelése és a hazai ipar fejlesztése – áll amögött is, hogy Oroszország szeretne minél nagyobb mértékben a gázüzemű vagy hibrid járművekre támaszkodni tömegközlekedésében és áruszállításában. Információink szerint Orbán Viktor mostani útja előtt már egyeztettek a hazai Ikarus gyártás újraindításáról is. Oroszország évi 10 ezer gázüzemű járműre lenne vevő.
Úgy tudjuk, orosz várakozások szerint a magyarországi, illetve a közös projektek finanszírozásában az eddiginél nagyobb szerep juthat a már Magyarországon is megjelent Szberbankra, esetleg az Ausztrián keresztül a térség egészében aktív VTB-re (Vnyestorgbank), de általában is erősödhetnek a magyar-orosz pénzügyi kapcsolatok.
Tegnap írták alá az E.On Földgáz Trade és az E.On Földgáz Storage MVM általi megvásárlásáról szóló megállapodást. Ennek alapján Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója már olyan minőségben jelenhetett meg a moszkvai tárgyalásokon, mint aki hamarosan a hosszú távú gázimport szerződésért, általában is a gázipari együttműködésekért, a gáztárolással kapcsolatos ügyekért is felel vállalati szinten. Ő képviselhette az MVM Paks II Atomerőmű Zrt-t is. Annak alapján viszont, hogy az orosz eladóval nem az E.On Földgáz Trade-nek, hanem az orosz-német Panrusgáz Zrt-nek vannak érvényes szerződései, tegnap terítékre kerülhetett az is, hogy a Panrusgázra a jövőben milyen (egyes várakozások szerint az eddigivel azonos) szerep jut a gázimportban.
Megkerülhetetlen volt az egy vagy két új paksi blokk telepítésének kérdése is. Jó eséllyel ezekre is utalt Vlagyimir Putyin az orosz cégek erőműépítési ambíciói említése kapcsán, s az erre való nyitottságát jelezte Orbán Viktor, amikor energiarendszerünk bővítésére invitálta Oroszországot.
Valószínűleg tárgyaltak a Magyarországot kelet-nyugati irányban átszelő, gyors áruszállítást lehetővé tévő vasútvonal kiépítéséről. E terv nemrég felmerült a magyar-kínai együttműködések erősítése kapcsán is. Esetleg az orosz helikopterek is szóba kerültek arra reagálva, hogy Hende Csaba honvédelmi miniszer nemrég közölte, Magyarország új helikoptereket vásárolna.
Jelentős magyar hiány a kétoldalú kereskedelemben
Mint ahogy azt a tegnapi tárgyalásokon Vlagyimir Putyin is kihangsúlyozta, Oroszország hazánk kereskedelmi partnereinek rangsorában - Németország után - a második helyen áll. A kétoldalú áruforgalom 2011-ben meghaladta a 12,4 milliárd dollárt, amely az előző évhez képest 22 százalékos bővülést jelent. Az exportunk közel 3,6 milliárd dollár volt 2011-ben, míg importunk meghaladta a 8,8 milliárdot, vagyis a behozatal a kivitel 2,5-szeresét tette ki. A kivitelünk 2011-ben hat százalékkal bővült, ezen belül az élelmiszergazdasági exportunk átlagon felül, 16 százalékkal nőtt, és így meghaladta a 265 millió dollárt. Tavaly az első hét hónapban hat százalékkal bővült az utóbbi szektorban a kivitel. A héten hazánkban tárgyalt az orosz mezőgazdasági miniszter helyettese, a megbeszéléseken azt is áttekintették, miként lehetne tovább bővíteni a magyar élelmiszerexportot.
Hazánk és Oroszország közötti külkereskedelmi forgalmat amúgy már hosszú ideje jelentős magyar hiány jellemzi. A passzívum nagyságára a legnagyobb hatással az importált energiahordozók piaci árának alakulása van. Importunk túlnyomórészt ugyanis energiahordozókból áll, 2011-ben ez a szegmens a behozatalunk 90 százalékát tette ki. Exportunkat 2011-ben főként a gépek és szállítóeszközök (54 százalék) és a feldolgozott termékek (37 százalék) alkották. Az élelmiszeripari termékek kivitele az ital- és dohánytermékekkel együtt az exportunk hét százalékát tette ki.
Vlagyimir Putyin a tegnapi tárgyalásokon azt is megjegyezte, hogy a befektetések az utóbbi három évben nem, vagy csak nagyon alacsony mértékben növekedtek, ezért ezen a területen további lehetőségek vannak az együttműködésre. A Magyarországon befektetett orosz tőke állománya mintegy három milliárd dollárt tesz ki, Oroszországban pedig kétmilliárd dollárnyi a magyar befektetés értéke – derül ki a Kreml sajtószolgálata által összeállított háttéranyagból.
A Magyarországon jelen lévő jelentős orosz cégek közé a Szberbank és a Lukoil tartozik. Oroszország legnagyobb bankjának számító Szberbank tavaly vásárolta fel az osztrák Volksbank kelet-és közép-európai leányvállalatait tömörítő Volksbank Internationalt, amely tranzakció révén a magyarországi Volksbankban 98,73 százalékos befolyást szerzett. A Lukoil olajcég szállítja Magyarországra a legnagyobb mennyiségben a kőolajat. A társaság emellett 77 benzinkutat üzemeltet hazánkban, amelyek korszerűsítésére több mint 150 millió dollárt fektetett be.
Magyar részről az OTP, a Mol, a Trigránit, a Richter és az Egis befektetései számítanak a legnagyobbnak Oroszországban. A Mol és orosz partnere, a Russznyefty közösen működteti a nyugat-szibériai Zapadno-Malobalik olajmezőt, ahol évente 2,7 millió tonna nyersanyagot hoznak felszínre. Az OTP-nek több mint 96 százalékos részesedése van az Invesztszberbank nevű pénzintézetben, a Donszkoj Narodnij Bank esetében pedig a teljes tulajdonjogot szerezte meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.