Tudatos ez az aktivizálódás vagy véletlen?
Persze, hogy tudatos. Legutóbb az Innocenter nonprofit szervezet kezdeményezését karolta fel a hivatal, mert célul tűzte ki, hogy népszerűsíti a műszaki és természettudományos életpályát Magyarországon. Az Európai Unió által támogatott Tijöttök program több szempontból is fontos számunkra. Egyrészt emberek nélkül nyilvánvalóan nem létezik kutatás-fejlesztés és innováció. Sajnos, az utóbbi években drasztikusan csökkent az említett életpályák vonzereje. Erre a legriasztóbb példa a matematikai, fizikai és kémiai tanárképzés. Tavaly mindössze hatan jelentkeztek kémiatanárnak. Az Innocenter azt vállalta, hogy változtat ezen a helyzeten és bemutatja, hogy milyen izgalmas pályákról van szó, ahol akár nagy dolgokat is lehet teremteni, vagy meg is lehet gazdagodni, tehát nemcsak a divatosnak számító szakmákkal érdemes foglalkozni. Másrészt ez a projekt nagyon hasonlít a hivatal legutóbbi kezdeményezéséhez, amellyel szeretné bemutatni Magyarországnak a startup világot és a mögötte álló embereket, akikből szerencsére egyre több van. Ez egy nagy vállalkozás a NIH számára is.
Miért tartják annyira fontosnak a startupok ismertségének és szerepének növelését?
Azért, mert energikusak és fáradhatatlanok, képesek pozitív képet nyújtani a társadalomnak tehetségből, vállalkozói szellemből, kemény munkából, üzleti etikából, s tanulságos példákkal szolgálhatnak arra, hogy miért érdemes vállalkozni, ha valakinek van egy jó műszaki-technológiai ötlete. Például az USA-ban és Svédországban az új munkahelyeket statisztikailag mind az induló vállalkozások teremtik meg, vagyis a régiek amennyit létrehoznak, annyi meg is szüntetnek. A startupok fontos szerepet kapnak a június eleji kiállításunkon és kétnapos konferenciánkon, amelyen azt az ökoszisztémát szeretnénk bemutatni és képviselőit párbeszédre ösztönözni, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy Magyarországon jól működjön az innováció, kutatás-fejlesztés. Itt leülhetnek egymással beszélgetni a magvető és a már befutott vállalkozások képviselői, a finanszírozó kockázati tőkealapkezelők és az állami szakpolitikák formálói, a startupok és a nagy nemzetközi cégek kutatói az egyetemi szakemberekkel együtt.
Pályázatot is kiírtak ezzel a rendezvényükkel kapcsolatban. Mennyire lett sikeres a kezdeményezésük?
Kifejezetten a startupok számára felajánlottuk, hogy ingyen bemutatkozhatnak ezen a programon. Összesen harminc kiállítási standot kínáltunk fel, és ezekre csaknem nyolcvanan jelentkeztek.
Milyen más feladataik is vannak?
A Nemzetgazdasági Minisztérium háttérintézményeként aktívan részt vállalunk a szakpolitikák formálásában. A közelmúltban készültünk el például a technológiai inkubátor programmal, amely a startup ökoszisztéma bővítését szolgálja hamarosan egy pályázati felhívás keretében.
Ezt a pályázatot már tavaly ősz óta várja a startup piac. Miért késlekedik a kiírása?
Némi nézetkülönbség van az NFÜ-vel a kiírás tartalmával kapcsolatban. A hivatal és az NGM nem akar engedni a program lényegi elemeiből, amelyek Finnországban, Izraelben és Szingapúrban már bevált innovációs gyakorlatra épülnek.
A Tijöttök! program lépésről lépésre
A műszaki és tudományos életpályák vonzóvá tételét szolgálja az Új Széchenyi Terv 49,4 millió forintos támogatásával megvalósuló projekt. A program Magyarország 12 városának felsőoktatási intézményeiben zajlik majd 2013. szeptemberétől 2014. februárjáig. A hallgatók a tudományos kutatói, a vállalati mérnöki és az innovatív vállalkozói életpályát ismerhetik meg közelebbről az egyetemi rendezvényeken. Emellett a www.tijottok.hu portálon is tájékozódhatnak a program részleteiről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.