Előtörlesztés Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter július 25-én levélben jelezte Reza Moghadam, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója felé, hogy Magyarország még annak esedékessége előtt, 2013. augusztus 12-ig vissza kívánja fizetni 2008-ban felvett IMF hitelét – közölte tegnap a tárca. A minisztérium közleményében hozzátette: ez a lehetőség csak azon országok részére áll fenn, amelyek megfelelő szintű tartalékokkal, fegyelmezett költségvetési politikával és kedvező befektetői megítéléssel rendelkeznek.
A 2008 novemberében megkötött hitelszerződés alapján a magyar állam (a Magyar Nemzeti Bank nélkül) 7,5 milliárd euró értékű hitelt hívott le az IMF-től. Az ebből jelenleg fennálló tőketartozás mértéke 2,2 milliárd euró, amelynek utolsó nagyobb törlesztőrészlete 2014 márciusában lenne esedékes. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az IMF-hitel teljes visszafizetésével a Kormány fontos lépést tesz az egyre nagyobb arányú piaci finanszírozás felé, emellett kamatmegtakarítást is biztosít a költségvetés számára. A kifejezetten erre a célra feltöltött devizabetét egyenlege az előtörlesztést követően is biztonságos szinten marad – áll a közleményben.
Orbán Viktor miniszterelnök a hétvégén Tusnádfürdőn közölte: utasította Varga Mihályt az előtörlesztésre. Egy ilyen lépésről először július közepén beszélt Varga Mihály gazdasági szakdiplomaták előtt, majd néhány nappal később Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke arról írt levelet Christine Lagarde-nak, az IMF vezérigazgatójának, hogy nem látja indokoltnak a valutaalap budapesti irodájának fenntartását. Ebben egyébként egyet is értettek a valutaalappal: a szervezet úgy reagált, hogy Iryna Ivaschenko itteni képviseletvezető augusztusi távozása után nem tervezik utód kinevezését.
A visszafizetésnek is igazából politikai értéke van, erre utal az is, hogy az előtörlesztés híre egyáltalán nem mozgatta meg a piacokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.