BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel 260 millió forintnyi jogtalan szociális szolgáltatást szűrtek ki

A tavaly júliusban bevezetett KENYSZI TEVADMIN (Központi Elektronikus Nyilvántartás a Szolgáltatást Igénybevevőkről és Tevékenység Adminisztráció). rendszer révén az utóbbi egy évben közel 260 millió forintnyi párhuzamosan, azaz jogtalanul igénybe vett szociális szolgáltatást szűrtek ki.

2012. július 1. és 2013. szeptember 1. között összesen 304 ezer a hatályos szabályozás szerint párhuzamos, így kizárt igénybevételt regisztráltunk, melynek teljes költségvetési hatása 258,916 millió forint – közölte a parlament honlapján az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Doncsev András leírta, hogy a teljes KENYSZI rendszerben megjelenő 859 ezer 143 ellátottból 11 ezer 315 ellátottat (0,12 százalék), míg a nyilvántartásba vett 8486 intézményből 1064-et (12.5 százalék) érintett. A rendszerben kötelezően rögzítendő 69 szolgáltatás típusból 48 típusban jelent meg visszásság.

A tárcánál Szél Bernadett érdeklődött arról, hogy „mik a tapasztalatai a KENYSZI bevezetésének?”. Az LMP-s képviselő arra emlékeztetett, hogy a kormány 2012-ben néhány szolgáltatási forma kivételével bevezette a szociális szolgáltatások területén a KENYSZI TEVADMIN rendszerét (Központi Elektronikus Nyilvántartás a Szolgáltatást Igénybevevőkről és Tevékenység Adminisztráció). Az intézkedés bevezetését a kormány a szociális szolgáltatások finanszírozásának követhető ellenőrzésével, valamint a szolgáltatások párhuzamos finanszírozásának kiszűrésével indokolta. A jogszerűtlenül működő, a követelményeknek megfelelni nem tudó vagy nem akaró szolgáltatók elesnek a finanszírozástól.

Doncsev közölte: azért vezették be a TAJ alapú igénybevevői nyilvántartási rendszert 2012 július 1-jétől, hogy az állami támogatások felhasználásának korábban nehezen ellenőrizhető és nyomon követhető rendszerét átláthatóvá tegyék. Így az államtitkár szerint a napi igénybevétel adatait nyilvántartó országos rendszerrel lehetőség nyílik a párhuzamosan vagy jogszerűtlenül igénybe vett támogatás lehívások kiszűrésére. A KENYSZI rendszer azt mutatja, hogy az elektronikus
rendszerben az adott szolgáltatásra naponta, összesítve hány igénybevételt rögzítettek, azonban a szolgáltatásnyújtás teljes körű jogszerűsége ennek alapján nem állapítható meg. A rendszer alkalmas egyes visszaélésszerű helyzetek feltárására, az kockázatelemzéssel történő felderítésére és rendkívüli ellenőrzés keretében helyszíni vizsgálatra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.