„Július végéig 163 millió euró (48 milliárd forint) befektetés érkezett külföldről – nagy része az intézményi szektorból – a magyarországi kereskedelmi ingatlanpiacra. Ezen felül nagyjából 40-50 millió euróra (12-15 milliárd forintra) becsülhető az az összeg, amit jó elhelyezkedésű, üres ingatlanokra költöttek befektetési céllal vagy pedig saját használatra történő vásárlással”– tájékoztatott Tim O’Sullivan, a CBRE tőkepiacokért felelős budapesti vezetője.
A közép- és kelet-európai régió országaiban pillanatnyilag gyenge a kereslet a spekulatív fejlesztésekre, az újonnan épülő ingatlanok nagy része egyénre szabott, úgynevezett built-to-suit projekt – jelentette ki a Raiffeisen csoport, az Uniqa, valamint a Strabag AG projektfejlesztő üzletágaiból létrejött RE project development Kft. ügyvezető igazgatója, Rudolf Riedl. A vállalat ugyanakkor lát lehetőséget a Balkán térségében megvalósítandó fejlesztésekben, az olykor kihívást jelentő feltételek ellenére is.
Amint Rudolf Riedl rámutatott, a magyar ingatlanfejlesztő piac jelenleg szinte mozdulatlan A tíz éves RE project development az elmúlt évtizedben mintegy 130 millió eurót fektetett be Magyarországon. a gazdasági-pénzügyi válság miatt számos nagyszabású beruházás elhalasztása mellett döntöttek, hiszen a finanszírozási hajlandóság továbbra is igen csekély. Pedig a Raiffeisen evolution az elmúlt 10 év során 662 988 négyzetméternyi iroda- és kiskereskedelmi területet fejlesztett, emellett 1334 új szállodai szobát alakított ki és 4706 lakást épített.
A KSH adatai szerint az első fél évben 2680 lakás épült, 40 százalékkal kevesebb, mint 2012 év azonos időszakában. A kiadott építési engedélyek száma pedig csupán 3401 volt, ami 30,5 százalékos csökkenést jelent.
A fentiek alapján nem is csoda, hogy a múlt hónapban országszerte csupán 7 060 ingatlan adás-vétel bonyolódott. A nyár leggyengébb forgalmával zárt augusztusban az ingatlanpiac. Két éve 15 százalék, tavaly 2 százalék volt az augusztusi többlet az előző hónaphoz képest, idén azonban 7 százalékos volt az esés – tájékoztatott a Duna House, amelynek adatai szerint az országos nyolchavi forgalom 55 122 ingatlan adás-vételt mutat, ami szinte pontosan a 2011-es adatoknak felel meg. Akkor ugyanis az első 8 hónapban 54 554 tranzakciót jegyeztek fel. Tavaly ugyanakkor a végtörlesztési és befektetői hullám nyomán 19 százalékkal nagyobb volt a forgalom augusztus végéig.
Ugyancsak a Duna House adatai szerint augusztusban nagyon hasonló áron vásárolták a lakásokat az ország két felén. A panelek kicsit 120 ezer forint felett, a tégla lakások 160 ezer forint körül keltek el négyzetméterenként. A fővárosban a pesti oldalon ugyanennyi volt a panelek átlagos négyzetméterár, míg Budán 185 ezret kellett fizetni. A tégla lakások esetében a pesti 234 ezer forintos átlaggal szemben Budán 282 ezres átlagot mutattak ki.
Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest emelkedett a nagyobb méretű vidéki ingatlanok forgalma. Idén augusztusban 8 százalékkal kevesebben vettek 80 négyzetméter alatti ingatlant mint tavaly, ami többek közt azt eredményezte, hogy szinte duplájára, 6-ról 11 százalékra nőtt a 80-100 négyzetméter közöttiek aránya az össze adás-vételből.
Ehhez mérten jelentősen nőtt az alacsonyabb alapterületű kategóriák aránya is 2012 augusztushoz viszonyítva. A főváros budai oldalán hasonló jelenség figyelhető meg. Budán 12 százalékkal kevesebb volt augusztusban a 60 négyzetméter alatti lakások forgalma, mint tavaly, ugyanakkor nőtt a nagyobbaké. Itt azonban a legnagyobbak, vagyis a 140 négyzetméter fölöttiek aránya esett 6-ról 2 százalékra. A pesti oldalon nincs ilyen trend, csak apróbb elmozdulások figyelhetők meg a paraméterekben, vagyis továbbra is a 40-60 négyzetméter közöttieké a piac 40 százaléka.
A megyék közül – akárcsak tavaly – Győr-Moson-Sopronban, míg Budapesten a VII. kerületben a legélénkebb a lakóingatlan-piac, itt cserél gazdát a legtöbb ingatlan a helyi lakásállomány nagyságához viszonyítva – derül ki az OTP Jelzálogbank Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) származó adatbázisán alapuló elemzésből. Győr-Moson-Sopron megyében valamivel 2 százalék feletti a forgási sebesség mértéke.
A lakóingatlan-piac 2011-hez hasonlóan Nógrád megyében a legkevésbé dinamikus, a forgási sebesség csupán 0,5 százalék körüli. A legnagyobb változást 2011-hez képest Veszprém megyében látjuk, ahol 1,3 százalékról 1 százalékra mérséklődött a mutató. A megyei adatokat vizsgálva tisztán kirajzolódik a nyugat-keleti forgalmi aktivitási lejtő. A 11, egy százalék alatti forgási sebességű megye között hét Kelet-Magyarországon található.
Ez a földrajzi különbség a járási adatokban is tükröződik. A 19 relatív legkisebb forgalmú (0,3 százalék alatti) járásból 9 Borsod-Abaúj-Zemplén, 3 pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, a 21 legélénkebb forgalmúból (1,8 százalék felett) pedig – a 14 fővárosi kerület mellett – három Győr-Moson-Sopron megyében található.
Az erzsébetvárosi 3,6 százalékos a mutatószám jelentősen meghaladja a 2011-es 2,5 százalék alatti értéket, ami a tavalyi ranglistán csak a tizedik helyhez volt elegendő. Erzsébetvárostól hajszállal lemaradva a VI. kerület áll a második helyen, a dobogó harmadik fokára pedig a IX. kerület fért fel. A 2011-es listavezető XIII. kerület a negyedik helyet foglalja el. A legkevésbé forgalmas piaccal a XXIII. kerület rendelkezik, 0,5 százalékos mutatóval.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.