Továbbra sincs jelentős mozgás a piacokon. Úgy tűnik, mindenki kivár. Van egy jelentős félelem az őszi eseményektől, hiszen német választások, Szíria elenni támadás, Fed ülés egy lehetséges mennyiségi lazítás kivezetéséről szóló döntéssel és még lehetne folytatni a sort, hogy mik vannak előttünk, írják az Erste elemzői.
A DAX továbbra is az 50 napos mozgóátlagon billeg. A forgalom viszont elég alacsony, ami szintén a kivárásból adódik. Az S&P500 tegnap betöltötte a rést, ahogy a DAX is korábban, és a 20 napos mozgóátlagig felnyúlt. Innen a legvalószínűbb mozgás a lefelé irányuló elmozdulás, hiszen a pozitív gazdasági hírekre sincs igazi emelkedés. Ezen a kivárásion belül a DAX és a BUX esetében is kis emelkedést várunk alacsony érdeklődés mellett. Persze a végeredményt a délutáni amerikai munkaerő-piaci adatok módosíthatják.
USA:
- Enyhe pluszban zárták a tegnapot a vezető tengerentúli indexek, gyakorlatilag oldalazást láthattunk az egész kereskedés alatt (Dow 0,04 százalék, Nasdaq 0,27 százalék, S&P500 0,12 százalék).
- Az ADP foglalkoztatottsági adata rosszabb lett a várakozásoknál. Augusztusban a várt 182 ezer helyett összesen 176 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma a tengerentúlon. A legtöbb új munkahely a szolgáltató szektorhoz köthető.
- A heti friss segélykérelmek számát is tegnap publikálták: 9 ezer fős csökkenést regisztráltak az előző heti 332 ezerről 323 ezerre. Az adat jobb a piac által vártnál.
- Az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index az augusztusban várt csökkenés helyett 56 pontról 58,6 pontra emelkedett.
- Ma fontos foglalkoztatottsági adatokat publikálnak a tengerentúlon 14:30-kor. A nem mezőgazdasági szektorokban a foglalkoztatottak száma 180 ezerrel nőhetett augusztusban az elemzők szerint.
Európa:
- Jó hangulatban telt a kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,88 százalék, DAX 0,48 százalék, CAC40 0,67 százalék).
- Az Európai Központi Bank az elemzői várakozásokkal összhangban nem változtatott tegnap az irányadó rátán, így 0,5 százalékon maradt az alapkamat.
- Mario Draghi elmondta, hogy az alapkamat hosszú ideig alacsony maradhat, és a jelenleginél alacsonyabb kamat sem kizárt.
- A Bank of England is kamatdöntő ülést tartott, és a vártnak megfelelően sem a 0,5 százalékos alapkamaton, sem a 375 milliárd fontos eszközvásárlási programon sem változtattak.
- A BRICS országok a G20 csúcstalálkozón közös devizaalap létrehozásáról állapodott meg 10 milliárd dollár értékben.
- A G20-as csúcstalálkozón megneveztek 28 bankot és 9 biztosítót, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy csődbe mehessenek. Ezeket az intézményeket kiemelten kell ellenőrizni, és a szabályozás terén is további lépések szükségesek.
Olaj, arany:
- A WTI 108,4 dolláron állt ma reggel, amihez hozzájárult az USA készletek közel 2 millió hordós csökkenése és a szíriai helyzet romlása. A piac továbbra is a kongresszusi döntésre vár, ami várhatóan támogató lesz a háborúra nézve.
- Az olajjal szemben az arany viszont csökkent egészen 1,370 dollárig. A piac továbbra is arra számít, hogy a Fed az év végéig visszavonja kötvényvásárlási programját.
Devizák:
- A forint a tegnapi nap folyamán ismét a 303-as szintet tesztelte, onnan azonban megint lefordult és reggelre visszaerősödött némileg 302-es árfolyam alá. A délután látott forinterősödésben közrejátszhatott, hogy Balog Ádám a jegybank alelnökének tegnapi nyilatkozata arra utal, hogy a jegybank óvatosabb kamatpolitikára készülhet.
- A vártnál kedvezőbb amerikai munkaerő-piaci adatok hatására jelentős erősödésnek indult a dollár árfolyama, és áttörte a 200 napos mozgóátlagot is. Az árfolyam 1,3207-ről 1,3120-ra csökkent. A mai nap során az árfolyam megpróbálhatja alulról visszatesztelni a 200 napos mozgóátlagot. Az EUR/USD devizapár mai mozgásában jelentős elmozdulást a 14.30-kor megjelenő munkanélküliségi ráta válthat majd ki.
Távol-Kelet:
- A Nikkei index értéke 1,5 százalékot esett a héten látott 4 százalékos emelkedést követően. A Hang Seng index 0,2 százalékot, a Shanghai index 0,7 százalékot emelkedett a hét utolsó kereskedési napján.
- Az ausztrál tőzsde kismértékű csökkenést mutatott a hétvégi választásokat megelőzően.
- A japán jegybank havi jelentése a korábbiaknál kissé optimistább hangvételt ütött meg. Míg az előző két hónapban még csak a visszafogott növekedés megindulásáról szólt, most már visszafogott növekedést érzékelt a jegybank.
Határidős piacok: Pluszban vannak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- A horvát gazdasági miniszter, Ivan Vrdoljak tegnap kijelentette, hogy újra szeretné tárgyalni a MOL-lal az INA részvényesi szerződését és csökkenteni szeretné a MOL befolyását az INA felett. A tárgyalások szeptember 18-án kezdődnek. A kormány egy új modellben gondolkodik, ahol a befolyás a részvénybirtoklással arányos. A helyzetet fokozza, hogy a Horvát Legfelső Bíróság érvénytelennek nyilváníthatja a MOL és a horvát kormány közti szerződést, mivel az korrupció nyomán jött létre. Mint ismert, Ivo Sanadert, Horvátország korábbi miniszterelnökét 10 év börtönre ítélték a MOL és az Alpe-Adria bank privatizációjával kapcsolatban. A horvát állam Hernádi Zsolt MOL elnököt is meg akarta hallgatni az ügyben és EU szintű letartóztató paranccsal fenyegette meg, amire eddig nem került sor. A hír rossz a MOL számára, mivel úgy tűnik, csökkenhet a cég befolyása az INA felett. Valószínűleg elhúzódó tárgyalások lesznek, mi úgy véljük, a MOL végül megtartja a befolyását az INA felett, de a cég átalakítása jelentős késést szenvedhet.
- A MOL-ra szintén negatív az a hír, mely szerint már novembertől újabb 11,1 százalékos rezsicsökkentés lesz, ami kihat a földgáz árára is. A MOL kezében van a magyar kitermelés zöme és a nagynyomású szállítóhálózat.
- OTP, FHB: Rogán Antal tegnap jelentette be, Orbán Viktor pedig ma reggel megerősítette, hogy a bankoknak november 1-ig módosítaniuk kell a devizahitel szerződéseket az ügyfelek javára. Ha ez határidőig nem történik meg, akkor a kormány teszi meg a szükséges lépéseket még év vége előtt. Ez tehát a devizahitelek forintosításának irányába mutat. Az üzenet negatív, de bízunk benne, hogy a bankszövetség és a kormány végül megállapodik.
- A Fidesz az újabb rezsicsökkentésről is döntött. Október közepétől vagy november elejétől további 11,1 százalékkal fognak csökkenni a lakossági gáz- és áramárak, így idén összesen 20 százalékos a csökkentés. A 10 százalékos első rezsivágás 1,5 milliárd forint veszteséget okozott a Magyar Telekomnak az I. félévben, éves szinten tehát 3 milliárd forint lehet a veszteség, ehhez jön hozzá a most bejelentett újabb rezsicsökkentés miatt további 5 milliárd forint veszteség. A társaság szeretne egyetemleges szolgáltatóvá válni, hogy kompenzálni tudja a veszteségét. Ha ez nem sikerül, akkor a cég megválhat energia üzletágától. Bár a hír negatív a Magyar Telekomra nézve, árfolyamhatásra egyelőre nem számítunk.
- Az Utilico még augusztus elején eladta 140 ezer darabos (~5 százalék) E-Star részesedését a DB London Global Equities-nek, de a tranzakciót csak most jelentették be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.