A szűkszavú, részletekbe nem bocsátkozó közlemény forrása a nemzetvédelem tudományos, technikai és ipari főhivatala. A közlésből csak annyi derül ki, hogy a rendellenességet "a Hold bonyolult felszíni körülményei" idézték elő. Az incidens nem sokkal azt megelőzően történt, hogy a (kínai nevén Jütu) holdjárót az elkövetkező - rendkívüli hideggel és sötétséggel járó - holdi éjszaka idejére másodjára is hibernálták, vagyis nyugalmi állapotba helyezték. A Jáde nyulat egyszer már "elaltatták", két hete térítették magához.
A kutatóberendezést a Csang''o-3 űrszonda szállította a Holdra tavaly decemberben. Eredetileg három hónaposra tervezett küldetése során a felszín alatti geológiai alakzatokat térképezné fel, továbbá a kőzetek és a talaj kémiai összetételének a vizsgálata a feladata. Eddigi tudományos vizsgálataihoz radarja, panoráma kamerája, röntgenkészüléke és infravörös képalkotó berendezése volt a segítségére.
A kínai Hszinhua hírügynökség egy szakértőt idézett, aki elmondta, hogy az eddigi mintegy 130 - holdszondákkal összefüggő - kísérlet eredményessége a világon 51 százalékosnak mondható. Az összeállításban felidéztek kudarccal végződött amerikai, japán és indiai próbálkozásokat is.
A volt Szovjetunió és az Egyesült Államok után Kína a harmadik ország, amely - tavaly december közepén - sikeres sima leszállást hajtott végre a Holdon. Csaknem negyven éve nem történt hasonló esemény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.