Az első országos szója fórumon a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára jelezte, hogy Magyarország részt vesz a fenti elvek mentén létrejött nemzetközi együttműködésben.
A Duna-térség országai elhatározták ugyanis - ezt rögzíti a Dunamenti szója nyilatkozat, amelyhez Magyarország az elsők között csatlakozott -, hogy a térségben csökkentik a gémmódosított szója felhasználását, és elkötelezettek a genetikailag nem módosított szójából és szójafehérjéből készült élelmiszerek iránt. A fogyasztók ezeket Európa-szerte egyre inkább keresik - mondta a helyettes államtitkár.
Az Unió takarmányból származó éves fehérjeszükségletének csak a 30 százalékát tudja belső termelésből fedezni, az importkiszolgáltatottság tíz-húsz éven belül biztonságpolitikai kockázattá válhat – vélik szakértők Európa-szerte. Az importfüggőség miatt ugyanis az Európai Unió állattenyésztése jelenleg rendkívüli mértékben kiszolgáltatott a takarmány-alapanyagok világpiaci áringadozásának. Emiatt, és a GMO-félelmek miatt is akad olyan vélemény, amely szerint célzott támogatásokkal kellene ösztönözni a szója, illetve más fehérjenövények termelését az Európai Unión belül.
A gabonafélék, olajos magvak és egyes fehérjenövények esetében már élő fordított áfa tapasztalataiból kiindulva valószínűsíthető, hogy az egyes fehérjenövények elterjedésének egy alternatív adókörnyezet is kedvezhet
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.