Rövid hazai piaci áttekintés:
Az MNB vártnak megfelelő döntése nem mozgatta meg a forintot, maradt a semerre irány a hazai fizetőeszközben. A devizahiteles csomag körvonalazódásával lehetnek nagyk kilengések a forintpiacon, nem kizárt egy jelentősebb gyengülés sem. A kötvénypiacon lassú lecsorgás látható, a 10 éves állampapírokkal 4,43%-on kereskednek. Az ÁKK tegnap 3 hónapos diszkontkincstárjegyeket értékesített 50 milliárd forint értékben, és első alkalom, hogy nem csökkentek tovább az aukciós hozamok, 1,45%-on keltek el a papírok.
Nemzetközi helyzetkép:A nemzetközi devizapiacon nem állt meg az esés az EUR/USD árfolyamánál, az 1,320 szint után már 1,3160-as szint került ostrom alá. Az amerikai tőzsdéken nem állt meg a lendület, az S&P 500 2000 pont felett zárt, de a többi index esetében sem panaszkodhatunk (Dow 0,18%, Nasdaq 0,3%, S&P500 0,1%). A jó hangulat Európába is megérkezett: a FTSE 100 index 0,70%-ot, a DAX index 0,82%-ot, míg a CAC 40 index 1,18%-ot tudott emelkedni tegnap. Úgy tűnik a Putyin-Porosenko találkozó sem tudta megmozgatni a piacokat. A várakozásoknak megfelelően nem történt komolyabb előrelépés. Mindkét fél elismerte, hogy elég volt a vérontásból, azonban az ehhez szükséges lépéseket egymástól várják.
Ázsiában is kedvezően alakultak az index értékek: A Nikkei és a Hang Seng index is 0,1%-ot, míg a Shanghai index 0,3%-kot tudott emelkedni.
Az árupiacon a WTI olaj árfolyama 3 hónapos csúcsot ért el: egészen 94 dollárig erősödött. Ma az USA-ban megjelenő készletadatra érdemes figyelni, ugyanis ez jelenthet komolyabb befolyást az árfolyamra. Az arany továbbra sem tud emelkedni az erős dollárárfolyam miatt. Ma reggel a tengerentúli határidős piacok felfelé mutatnak, a nyugat-európai indexek azonban a negatív oldalon állnak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A tartós cikkek rendelésállománya 22,6%-kal ugrott meg júliusban az Egyesült Államokban, ami lényegesen meghaladja a 8%-os piaci várakozást. Főként a repülőgépek iránti erős keresletnek köszönhető a kiemelkedő adat. A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe 2007 októbere óta nem látott csúcsra 92,4 pontra kapaszkodott augusztusban. Ez pedig lényegesen jobb az elemzők által várt 89 pontnál.
Francois Hollande, francia elnök nem tétlenkedett, máris kinevezte az új kormány vezetőit. A várakozásoknak megfelelően Manuel Valls miniszterelnök és Michel Sapin pénzügyminiszter maradt a posztján, miközben a gazdasági miniszter posztján eddig tevékenykedő Arnaud Montebourg helyére Emmanuel Macron, a Rothschild család befektetési bankárja kerül.
Az MNB tegnap a várakozásoknak, és a korábbi indikációnak megfelően változatlanul, 2,1%-on hagyta az alapkamatot. A jegybank a közleményben továbbra is a magyar gazdaság potenciálistól elmaradó kibocsátására és az alacsony inflációs nyomásra hívta fel a figyelmet. Az inflációs cél az MNB szerint a jelenlegi laza monetáris kondíciók mellett érhető el, a kibocsátási rés jövőre záródhat. Várhatóan a jegybank igyekszik minél tovább húzni a kamatemelést, idén ez nem is várható, és 2015-ben is a külpiaci folyamatokon múlhat, hogy mikor indul a szigorítás. Szerintünk erre csak a második félévben kerül sor, jövő év végére 3%-ra emelkedhet az irányadó ráta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.