A forintpiacon nincs változás annak ellenére, hogy módosult a devizahiteles forintosítási törvény. Ezek után nem csak az egy éven belül lejáró, hanem a 6 éven belül lejáró devizahitelekkel rendelkező ügyfelek is dönthetnek úgy, hogy nem váltják le a hitelüket. Ez a döntés persze nagyban függ a forint február-áprilisi árfolyamától, és olyan érzésünk van, hogy inkább a forinotsítást fogja ösztönözni ez az érték. A kötvénypiacon folytatódott a konszolidáció, a 10 éves hozam már 3,71%-ra emelkedett, 15 bázisponttal a történelmi mélypont fölé. Úgy gondoljuk, hogy folytatódni fog a korrekció, hiszen a forintkötvény hozamok már irreális mélységbe süllyedtek.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD tegnap enyhe csökkenést mutatva a 20 napos mozgóátlag 1,252-es értékéig jött le. Az elmúlt napokban az árfolyam a csökkenő trend áttörésével próbálkozik, és mostanra sikerült a trend fölé kerülnie, azonban az attól való eltávolodásra a jelek szerint még néhány napot várni kell. Tegnap több kedvező makrogazdasági adat is érkezett az Egyesült Államokból, ami lendületet adott a tőzsdéknek is. A Dow Jones 0,19%-kal, az S&P 500 index 0,20%-kal a Nasdaq index pedig 0,56%-kal került feljebb. Európában viszont nem alakultak ilyen jól a dolgok, egyedül a DAX tudott egy kis pluszt felmutatni, miközben a FTSE 100 index 0,26%-os, a CAC 40 index 0,75%-os mínuszt produkált. Ázsiában viszont az emelkedésé volt a főszerep: a Nikkei 0,3%-kal, a Hang Seng 0,4%-kal, a Shanghai index pedig 1,4%-kal került feljebb.
Miután kezd kialakulni egy olyan nézet, miszerint az OPEC kismértékben csökkentheti a kitermelés volumenét, a WTI olaj árfolyama is emelkedett a nemzetközi árupiacon, sikerült 75 dollár fölé kerülnie. Az arany 1200 dollár környékén mozog, mely több dolog együttes eredményének köszönhető. Egyrészt a amerikai inflációs várakozások lefelé tolódtak, másrészt pedig az indiai esküvői szezon következtében erős kereslet volt az elmúlt időszakban. Optimista hangulat uralkodik mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A tengerentúlról több makrogazdasági adat is érkezett. A munkanélküliségi számokat tekintve a friss munkanélkülisegélyt kérők száma több lett, mint a várt, viszont tartós munkanélküliek száma viszont alacsonyabb lett, mint amire számítottak.
A piac számára jelentősebb infláció pedig kicsit felülmúlta a várakozásokat (1,6%), ugyanis 1,7%-os drágulást mutatott az amerikai fogyasztói-árindex. Azonban ez még mindig alulmúlja a Fed 2%-os célját.
Ezek mellett a philadelphiai Fed-index, ami a feldolgozóipar állapotát tükrözi, megduplázódott egyik hónapról a másikra. Összességében elmondható, hogy jó napja volt tegnap Amerikának, ami a tőzsdék számaiban is megjelent.
Ma kezdheti el az EKB az eszközfedezetű értékpapírok (ABS) vásárlását, mivel ma lép életbe az ezt lehetővé tevő törvényi szabályozás. Egyesek szerint túlságosan kicsi hatása lesz ennek a fajta monetáris politikának, miközben a németek már a nagy likviditás okozta kockázatoktól félnek.
Ma délelőtt Mario Drághi beszédében tett néhány utalást. Az elnök megjegyezte, hogy az eurózóna gazdasági növekedése továbbra is alacsony, illetve az infláció középtávon is elmarad az EKB 2%-os céljától. Ezzel összhangban a jegybank igyekszik még hatékonyabban fellépni ez ellen, ami a jelenlegi programjainak méretében, vagy a programok kiterjesztésében jelenhet meg.
Pénteken nyújthatja be a görög pénzügyminiszter a 2015-ös költségvetési tervezetet, amit a parlament december 4-én tárgyal. A trojka-EU-IMF hármas attól fél, hogy a tervezetben szereplő hiánycélnál majd nagyobb értékkel találja szembe magát a tanács és a piac.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.