A francia hátterű GdF-Suez után az E.On adhatja vissza következőként az egyetemes gázszolgáltatói engedélyét. A társaságról már tavaly hallható volt, hogy megválna az egyetemes gáz- és árampiaci tevékenységétől, és éppen az E.On gáz-ügyfélkörének átvételével kerülne a már állami Főgázhoz az ország érintett háztartási ügyfeleinek a fele, ahogyan azt Horváth Péter, az Első Nemzeti Közmű-szolgáltató (ENKSZ) vezérigazgatója a múlt héten előrevetítette. (Mintegy hárommillió háztartás használ gázt, amiből 806 ezer ügyfél az ENKSZ-hez tartozó Főgázé, 760 ezer a Népszabadság információja szerint már visszalépett GdF-é, és 609 ezer az E.Oné.)
Az E.On újabb piaci közlések szerint is egyeztetett már a Főgázzal a lakossági gáz-ügyfelek átadásáról. Arról még nincs információnk, hogy már döntött volna az egyetemes szolgáltatói engedélyének visszaadásáról, arról viszont igen, hogy ha a gázvásárlókat leadná is, az áramfelhasználókat már nem.
A szegmens legnagyobb szereplője, a Tigáz a sor végére maradna. Tulajdonosa többször jelezte, hogy továbbra is hosszú távra tervez Magyarországon, még három éve sem dobta be a törülközőt, amikor közel 76 milliárd forintos vesztesége volt, azóta pedig javultak a mutatói. A Tigáz ráadásul még be is zavarhat a képbe, ha netán a Főgázhoz hasonlóan, országos egyetemes szolgáltatói engedélyt kér. Ezt – ha megfelel a törvényi előírásoknak – a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH) meg kell adnia. Ekkor a Tigáz is ajánlatot tehet minden háztartásnak, azt pedig máris megteheti a gáztörvény legutóbbi módosítása szerint, hogy végső menedékes szolgáltatójául kínálkozzon a GdF, utána pedig esetleg az E.On ellátó nélkül maradó ügyfeleinek. (A végső menedékest a MEKH jelöli ki.)
A Főgáz hálózata a legsűrűbb, ennek alapján nála a legalacsonyabb az egy háztartásra jutó fajlagos költség – ez kissé máris megemelkedett, amikor a társaság beindította az országos ügyfélszolgálatot, ugyanannyi ügyfél mellett. Igaz, e többletköltség kordában tartását segíti a Magyar Postával való együttműködés. Az új ügyfelek szerzése inkább ront, mint javít a helyzeten, mert a ritkábban lakott területek háztartásai fajlagosan drágábban láthatók el (kivételt jelentenek a nagyvárosi háztartások).
A Világgazdaság úgy értesült, hogy küszöbön áll az állami áramszolgáltató bejelentése is. Korábbi cikkünk szerint az állam 49-49 százalékot akart megvenni az RWE-től az Elműben és az Émászban is. Most úgy tudjuk, hogy már a német cég teljes kivásárlásáról van szó, beleértve a szintén német társtulajdonost, az EnBW-t is, sőt a megállapodást már alá is írták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.