Az MNB adatai szerint ugyanakkor az egyes hitelfajták közötti megoszlás korántsem egyenletes az új kihelyezéseknél. A legnagyobb, hozzávetőlegesen 50 százalékos növekedést a lakáscélú hiteleknél mutatta ki a jegybank, ahol a pénzügyi szolgáltatók összesen 57,2 milliárd forintot helyeztek ki az egy évvel korábbi 38,1 milliárd forinttal szemben. Az első három hónap másik nagy nyertesének – nagy meglepetésre – a gépjárműhitel-piac bizonyult: itt összességében ugyan mindössze alig több mint ötmilliárd forintot helyeztek ki a pénzügyi szolgáltatók, ám ez is csaknem ötödével több volt az egy évvel korábbi mennyiségnél.
A többi kölcsöntípusnál viszont eléggé visszafogott növekedést, vagy egyenesen csökkenést hozott 2014 első negyedévéhez képest az idei első három hónap. A lakossági ügyfelek körében igen kedvelt személyi hitelekből például csak 22,4 milliárd forintnyit sikerült kihelyezni januártól márciusig, ami 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi mennyiségtől. Az áruvásárlási kölcsönöknél visszafogott, 2,6 százalékos éves növekedés mutatkozott – bár a 6,64 milliárdos, első három havi kihelyezés tükrében ennek nincs túl nagy jelentősége –, a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél pedig a 6,5 milliárdnyi új kölcsön majdnem 11 százalékos visszaesést jelent. Az utóbbi években rendre növekvő folyószámlahitel-kihelyezések is megállni látszanak, ott 1,1 százalékkal kevesebbet használtak ki a rendelkezésre álló keretből háztartások az első három hónapban, mint tavaly ilyenkor. Feltétlenül biztató viszont a kilátások szempontjából, hogy a márciusi új kihelyezések már szinte minden kölcsöntípusnál jól alakultak, vagyis arra lehet számítani, hogy a tavalyinál egész évben jobb teljesítményt produkálhat a hitelpiac.
Az új kihelyezések összetételén is látszik viszont egyelőre a lakáshitelek dominanciája. Míg 2014 első három hónapjában még 47,7 százalékot ért el a részesedésük az összes új szerződésen belül, erre az évre ugyanez 58,5 százalék közelébe emelkedett. A személyi kölcsönöknél természetesen ellentétes irányú a változás – a tavalyi, közel 30 százalékos arányuk 22,9 százalékra esett vissza, de mérséklődött némileg a többi hiteltípus súlya is az értékesítésen belül.
Elszámolás: érdemes utaltatni
Az elszámolásról szóló tájékoztató kézhezvételét követően azoknak, akik lezárt vagy az elszámolással megszűnő kölcsönszerződésük után pénzt kapnak vissza, a levél kézhezvételétől számítva 30 napon belül nyilatkozatot kell tenniük a kifizetés módjával kapcsolatban. Érdemes az utalást választani, így nem kell a készpénzkifizetés miatt is – duplán – sorba állni, hiszen a megnövekedett ügyfélforgalom miatt akár hosszas várakozási időre is számítani kell – hívta fel a figyelmet tegnapi közleményében a CIB Bank. A szolgáltató arra is felhívta a figyelmet arra is: szintén 30 nap áll az ügyfelek rendelkezésére, hogy panaszt tegyenek, ha nem értenek egyet az elszámolási tájékoztatóban foglaltakkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.