A nyári idénymunkák ellehetetlenülését igyekszik megakadályozni a kormány azzal, hogy a közfoglalkoztatottak legfeljebb 120 napra szüneteltethetik jogviszonyukat – közölte a kormányszóvivői tájékoztatón Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte: az érintettek az idénymunka idejére sem veszítik el a státust, ugyanakkor lehetőségük van arra, hogy a nyáron a vendéglátásban vagy a mezőgazdaságban munkát vállaljanak.
Ezzel kapcsolatban egyébként a Belügyminisztérium már áprilisban benyújtott egy módosító indítványt, amely értelmében a közfoglalkoztató köteles fizetés nélküli szabadságot engedélyezni, ha a közfoglalkoztatott 3–120 napra határozott idejű munkaviszonyt létesítene. Ehhez azt várja el a törvényalkotó, hogy az erről szóló szerződést két munkanappal korábban mutassa be az alkalmazott a közfoglalkoztatónak. Lázár János ennél most tovább lépett. Közölte: a kormány arra kéri a járási hivatalokat, vegyék fel a kapcsolatot azokkal a munkaadókkal, amelyek idénymunkára keresnek embert, és segítsenek a közfoglalkoztatottaknak ilyen állásokat találni. A rendszer átalakítása érdekében a Belügyminisztérium a napokban nyújt be törvényjavaslatot – tette hozzá a miniszter.
A közfoglalkoztatás a legalacsonyabb bérű munkák esetében állít konkurenciát az idénymunkáknak. A többnyire az önkormányzatok által menedzselt közmunka után járó fizetés ugyan alacsonyabb, mint a minimálbér, ám a nyolcórás munka esetében nettó 51 ezer forintos bérért kevesebbet kell dolgozni, mint a jellemzően minimálbéres (ez nettó 68 ezer forint) idénymunkákon. A magasabb bér azonban versenyképes lehet, ráadásul erre az időre közpénzt sem kell költeni a foglalkoztatásra.
A kormány az agrárium esetében más eszközökkel is igyekszik segíteni az alacsony bérűek foglalkoztatását. A tervek szerint már az év második felében életbe léphet az a módosítás, amely alapján minden mezőgazdasági alkalmazottra kiterjesztenék a munkavédelmi akcióterv kedvezményeit. Ez százezer forintig a munkáltatói közteher felére csökkentését jelenti, és korábban csak 25 év alattiak és 55 év felettiek esetében volt lehetséges.
A kormány nem akar menekültkvótát
A kormány határozottan elutasítja a menekültek kötelező befogadására vonatkozó uniós kvótarendszer tervét – erősítette meg a Miniszterelnökséget vezető miniszter szokásos sajtótájékoztatóján. Lázár János arra utalt, hogy az Európai Bizottság három hete még 300 bevándorló befogadásáról beszélt, szerdán viszont már 1100-ról. Az eltérés hátterében az áll, hogy Brüsszel a héten pontosította, milyen módon segítené ki a többi tagállam az olaszokat és a görögöket. A program keretében hazánknak 827 menekültet kellene átvállalnia, a befogadásért egyébként fejenként 6 ezer eurót biztosítanának uniós forrásból. A kormány jövő heti ülésén foglalkozik a bevándorlással – jelezte Lázár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.