BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénteken vizsgálja Magyarországot a Fitch

Pénteken szerepel Magyarország államadós-besorolásainak felülvizsgálata a Fitch Ratings idei tavaszi menetrendjében.

A nemzetközi hitelminősítő az idén első ízben vizsgálja a magyar besorolásokat, ugyanakkor nem biztos, hogy végrehajt bármilyen módosítást. A cég 2015-re szóló felülvizsgálati listáján Magyarország ezután november 20-án kerül ismét sorra.

A Fitch "BB plusz" hosszú távú államadós-osztályzatot tart érvényben Magyarországra. Ez azonos a másik két nagy hitelminősítő, a Moody''s Investors Service és a Standard & Poor''s hosszú futamú magyar szuverén minősítésével, és egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású "BBB" sáv alsó szélétől.

A besorolások kilátása mindhárom cégnél stabil.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői legutóbbi helyzetértékelésükben közölték, hogy derűlátóan ítélik meg Magyarország felminősítési esélyeit. A ház szerint a Standard & Poor''s által nemrégiben végrehajtott osztályzatjavítást további pozitív hitelminősítői lépések követik, valószínűleg már az idei év végén, vagy jövőre.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzői az európai felzárkózó térségre összeállított, e hétre szóló előrejelzésükben azt valószínűsítették, hogy a Fitch Ratings a pénteki felülvizsgálaton még nem nyúl a magyar adósosztályzathoz.

A ház szerint azonban annak megvan az esélye, hogy a Fitch az osztályzat kilátását a jelenlegi stabilról felminősítés távlati lehetőségére utaló pozitívra javítja.

Az utóbbi időben mindazonáltal volt már példa arra, hogy a magyar szuverén hitelbesorolás előzetes pozitív kilátás nélkül javult.

A Standard & Poor''s március végén minősítette fel Magyarországot, egy fokozattal "BB plusz"-ra javítva a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását, úgy, hogy előtte nem módosította pozitívra az addigi - és azóta is érvényes - stabil kilátást.

Az S&P márciusi eljárása azonban viszonylag ritka a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban, gyakoribb ugyanis, hogy a hitelminősítők először a kilátást módosítják, és később változtatják az osztályzatot.

Magyarországra a márciusi felminősítés előtt a Standard & Poor''s tartotta érvényben a leggyengébb besorolást: a hosszú lejáratú magyar államadósság-kötelezettségek osztályzata ennél a cégnél addig "BB" volt, két fokozattal rosszabb a befektetési ajánlású sáv alapszintjénél, és eggyel alacsonyabb a Moody''s és a Fitch Ratings szuverén magyar besorolásánál.

A Standard & Poor''s osztályzatjavításával került a magyar államadós-besorolás mindhárom hitelminősítőnél azonos szintre.

A Fitch a nagy nemzetközi hitelminősítők közül utolsóként vette napirendre a magyar adósosztályzatot a tavaszi felülvizsgálati időszakban.

A Moody''s Investors Service adósosztályzat-elbírálási listáján Magyarország március első hetében szerepelt, ám a Moody''s akkor nem hajtott végre államadós-besorolási felülvizsgálatot a magyar minősítések esetében.

Az Európai Unió által a globális pénzügyi válság után életbe léptetett szabályozás alapján - hacsak azonnali minősítési lépést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik - a hitelminősítők az általuk előre meghatározott, Brüsszelnek benyújtott időpontokban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket EU-államadósok esetében. A szabályozás azonban arra nem kötelezi a cégeket, hogy a kijelölt napokon ténylegesen módosítsák is a menetrendben sorra kerülő szuverén EU-adósok besorolásait vagy az osztályzatok kilátását.

A kialakult gyakorlatnak megfelelően a hitelminősítők egy-egy államadósra évi két-három felülvizsgálati időpontot tűznek ki, mindig péntekre, és a vizsgálat eredményét rendszerint éjszaka, az európai és a New York-i piaci zárások után jelentik be Londonban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.