Kiemelte a befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriából Magyarországot a Fitch Ratings. A hitelminősítő egy fokozattal, "BB+" kategóriából "BBB-" szintre javította az ország adósbesorolását, ami a befektetésre ajánlott sáv alja. Az új minősítés kilátása stabil, vagyis a Fitch nem gondolkozik azon, hogy rövid távon változtassa a besorolást.
Kedvezőnek tartják a folyó fizetési mérleg magas többletét, ami a jegybank önfinanszírozási programjával és a devizahitelek forintosításával együtt hozzájárult az ország külső sérülékenysége csökkenéséhez.
A minősítésen akkor ronthatnak, ha az adósság újra növekszik, vagy romlik a finanszírozási környezet. A Fitch szerint a kormáy fent tudja tartani a 2 százalék körüli növekedést középtávon, és a költségvetési hiány is 2 százalék körül alakulhat.
A Fitch szerint az államadósság fenntartható csökkenése, a külső eladósodottság mérséklődése, a gazdaság növekedési potenciáljának erősödése esetén javítanak a minősítésen.
A Fitch lépése nagy meglepetés volt annak ellenére, hogy a cég már egy éve a felminősítésre utaló pozitív kilátást tartott érvényben. Az elemzők ugyanis azt gondolták, hogy az elmúlt hónapok kedvezőtlen magyarországi eseményei miatt nem lép a Fitch.
Gárgyán Eszter, a Citi vezető közgazdásza nem számított felminősítésre, mert a költségvetési lazítás, a lassuló gazdasági növekedés, valamint a Magyar Nemzeti Bank alapítványaival kapcsolatos aggodalmak mind ez ellen szóltak. A hiány jövőre a korábban tervezett 1,7 százalék helyett 2,4 lehet – a kormány már a választásokra készül –, a GDP az idei első negyedévben csak 0,5 százalékkal bővült az elmúlt negyedévekben tapasztalt 3 százalékhoz közeli szintek után.
Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója a Világgazdaságnak adott közelmúltbeli nyilatkozatában azt hangsúlyozta a minősítésünk kapcsán, hogy: „ma a lengyel hozamszint magasabb a magyarnál, pedig három-öt fokozattal jobb a minősítésük”. Kiemelte, ennek a helyzetnek örülhetünk: ha a rosszabb minősítés alacsonyabb kamattal párosul, akkor a minősítők jó kontraindikátorok. A piac pont az ellenkezőjét teszi, mint amit ők javasolnak. „Azt nem tudom, meddig várnak, de szurkolunk nekik, hogy legyen bátorságuk felminősíteni minket” – emelte ki, hozzátéve: „Megköszönni azért meg fogjuk”.
A hitelminősítők 2011 végén, 2012 elején vonták meg Magyarországtól a befektetési minősítést, miután a kormány gazdaságpolitikáját kiszámíthatatlannak ítélték meg, a végtörlesztést negatívan értékelték, az ágazati különadókat növekedésellenesnek látták. A Moody’s idén márciusban nem döntött a tervezett időpontban Magyarország adósbesorolásáról, a Standard & Poor’s pedig megerősítette a BB+ szintű minősítést, stabil kilátással, vagyis még a pozitív kilátást sem adta meg, így szinte biztos, hogy idén nem javít a magyar osztályzaton. A másik két nagy hitelminősítőnél még bóvliban van az ország.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.