Folytatja a kamatvágási ciklust a Magyar Nemzeti Bank (MNB): a monetáris tanács holnapi ülésén 15 bázisponttal 0,9 százalékra csökkentik az alapkamatot az egyöntetű piaci várakozások szerint. A kamatfolyosó ismét szűkülhet, az egynapos repó 15 bázispontos mérséklése mellett az egynapos betét –0,05 százalék maradhat. Az OTP Bank elemzői alapforgatókönyvükben a keddi döntés után még egy alapkamat-csökkentést várnak, ezt követően nem konvencionális intézkedések – például a BUBOR-piacot befolyásoló adminisztratív intézkedések – kerülhetnek előtérbe annak érdekében, hogy az euró–forint rövid kamatkülönbözet tovább szűküljön.
Rövid távon ez szükséges lehet ahhoz, hogy a folyó fizetési mérleg jelentős többletéből származó forinterősödési nyomás enyhüljön – emlékeztetett Kondora Szilárd, az OTP elemzője. A forintárfolyam jelenlegi szintjét vagy a jegybank kamatcsökkentési várakozásokat hűtő nyilatkozatát nézve ugyanakkor a kockázatok most a kevesebb/kisebb arányú kamatcsökkentés irányába mutatnak. Ha így lesz, akkor az MNB a muníciót később használhatja fel. Összességében Kondora arra számít, hogy a rövid bankközi kamatok az év közepére 0,5 százalék közelébe eshetnek, köszönhetően főként a május elején elindult kötelező BUBOR-árjegyzésnek.
Az MNB-döntéssel egy napon jelenik meg a részletes első negyedéves német GDP-adat, valamint a ZEW kutatóintézet felmérése a németországi gazdasági hangulatról. Másnap az Ifo gazdaságkutató ismerteti a vállalati körben elvégzett felmérésen alapuló, májusi hangulatindexét, amely az OTP elemzőinek előrejelzése szerint az áprilisi 106,6 pontról 106,8-ra emelkedik (márciusban kisebb visszapattanást mutatott a jelenlegi helyzet megítéléséről szóló Ifo-index, áprilisban pedig azon a szinten stagnált). A várakozási komponens február óta javul, ahogy a ZEW hangulatindexének értéke is emelkedik. A gyenge ipari termelési és kiskereskedelmi adatok után némi meglepetést okozott, hogy 2016 első három hónapjában negyedéves bázison 2014 első negyedéve óta a leggyorsabban, 0,7 százalékkal bővült a német gazdaság; ha a hangulatindexek májusban tovább emelkednek, abban vélhetően ennek is szerepe lesz. A középtávú kép ugyanakkor nem egyértelműen kedvező: a gyenge euró és a zuhanó olajárak pozitív hatása egyre inkább halványodni fog, ezt részben ellensúlyozza majd az amerikai és a kínai gazdaság növekedésének az idei év hátralévő részében várt gyorsulása – mutatott rá Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője. Összességében a hangulatindexek emelkedhetnek még a tavalyi év végén/idén év elején látott, jelentős esést követően, a rövid bázisú gazdasági növekedés további gyorsulása ugyanakkor nem valószínű.
Fontos lesz még a héten az USA első negyedéves GDP-adatának pénteken megjelenő második becslése: a csalódást keltő, 0,5 százalékos annualizált növekedést mutató első becslés után az elemzők
0,8 százalékot várnak a részletesebb információk alapján készülő második becsléstől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.