Az első hat hónapban több mint 31 ezer négyzetméternyi irodaterületet adtak át Budapesten, ami a teljes 2015-ös kapacitás 60 százalékának felel meg, és az előző év első felében piacra került mennyiséget 56 százalékkal haladja meg – olvasható az Eston piacelemzésében. Az év végéig további több mint 65 ezer négyzetméternyi új fejlesztés kerülhet piacra, ezzel a 2016-os fejlesztési volumen az előző év kétszeresére duzzad. Az éves irodaátadások mennyisége – a már futó beruházások és ismert projekttervek alapján – visszatér a százezer négyzetméter körüli szintre. Ezt meghaladó építési volument az Eston 2018-ra prognosztizál.
Jelenleg mintegy 260 ezer négyzetméternyi iroda átadási dátuma már ismert, ezen területek felét már előbérletben kiadták. A beruházók jövőképe pozitív, a közeljövőben további jelentős irodaépítések bejelentése várható. A tisztán spekulatív alapon indított fejlesztések aránya a következő 24 hónapban várhatóan folyamatosan bővülni fog. Az idén eddig két irodaépületet adtak át: a Váci Greens 25,6 ezer négyzetméteres B épületét, illetve az 5,7 ezer négyzetméteres Váci 1-et, előbbit a Váci úti folyosón. Az év végéig még öt irodaház átadása várható, köztük a Nordic Light 1 és 2 (összesen 26 200 négyzetméter) és a 25 ezer négyzetméteres Corvin 4.
Ám a főszereplők már nem ugyanazok, mint néhány éve. A CBRE szerint Budapest irodapiacán a pénzügyi válság kitörése óta jól látható az a szerepcsere, amely során a fokozatosan egyre kisebb szereplővé váló, az egykor legnagyobb bérlői kereslettel rendelkező pénzügyi szektort a lendületesen fejlődő IKT-szektor cégei váltották fel. Ez a szegmens 2012 és 2015 között töretlenül növelte a nettó bérbeadások közötti részesedését Budapest irodapiacán, ráadásul a 2015-ös év bérbeadási rekordja nagyrészt Magyarország vezető IKT-cégei – mint a Telekom, az Ericsson és a Nokia – jelentős, több tízezer négyzetméteres, új székházfejlesztéseinek volt köszönhető.
Az infokommunikációs cégek leginkább a modern (bár nem feltétlenül újonnan épített), A kategóriás épületeket keresik, jó technikai adottságokkal. Számukra jellemzően a költségek minimalizálásánál fontosabb a magas színvonalú munkakörnyezet megteremtése. Míg az óriásvállalatok saját magukra szabott irodaházat építtettek és bérelnek, addig a kisebb, de szintén élvonalbeli infokommunikációs cégek egyre nagyobb irodába költöznek.
Varga Judit, a CBRE irodaügynökségi vezetője szerint az IKT-vállalatok esetében a legnépszerűbb helyszín a központi és nem központi pesti, a dél-budai és a Váci úti elhelyezkedés. Dél-Buda és azon belül is Lágymányos például az egyik legkedveltebb a technológiai cégek számára. Ilyen például a Petőfi híd budai oldalán álló Science Park, amely hamarosan lehetőséget biztosít a kisebb cégeknek is, akik számára eddig gyakorlatilag nem volt üres terület. Hasonló a helyzet a Nokia által „kinőtt” City Gate irodaházzal is, hiszen a Belső-Ferencvárosban ritkán találni teljes egészében megújuló épületekben üres irodaterületet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.