A lassuló globális növekedési környezetben különösen a technológiai szektorban növekedett a felvásárlásokban és az akvizícióban rejlő növekedési lehetőségek kihasználása iránti igény. 2016-ban a felvásárlások és akvizíciók volumene és értéke egyaránt csökkent a 2015-ös rekord szintekhez képest, bár értékük továbbra is robusztus - derül ki a KPMG M&A Predictor című, évente megjelenő kiadványából.
A geopolitikai kockáztatok és a szigorúbb szabályozási környezet egyaránt szerepet játszottak a vállalatok tranzakciós étvágyának csökkenésében. Az összes tranzakción belül a legkisebb (3 százalékos) visszaesés a nemzetközi tranzakciókat jellemezte. Növekszik ugyanakkor az egyes szektorok közötti tranzakciók száma, a vállalatok ugyanis új lehetőségek után kutatnak.
A KPMG szakértői szerint 2017-ben 17 százalékos növekedés jellemezheti a felvásárlások és akvizíciók piacát. A technológiai szektorban a tranzakciós lehetőségek iránti érdeklődés 121 százalékos növekedése várható idén.
A KPMG adatai szerint bár 2016-ban globális szinten 17 százalékkal csökkent a tranzakciók értéke, két tényező hatására továbbra is erős tranzakciós aktivitás jellemezte a világ cégeit: (1) a zéró közeli kamatok, (2) a lassuló globális növekedési környezetben megnövekedett a felvásárlásokban és az akvizícióban rejlő növekedési lehetőségek kihasználása iránti igény. A KPMG adatai szerint a fokozott gazdasági és politikai bizonytalanság következtében az év első felét még alacsony tranzakciós aktivitás jellemezte, a kamatemelési várakozások erősödése, és a politikai színtéren bekövetkezett változások hatására azonban az év második felében jelentős tranzakciókra került sor.
Új lehetőségekben bíznak a vállalatok
„A legjobb lehetőséget továbbra is a szektorok közötti tranzakciók jelentik a vállatok számára” –mondta a 2016-os számok kapcsán Leif Zierz, a KPMG tranzakciós tanácsadási üzletágának globális vezetője. „A vállalatok folyamatosan figyelik, mely szektorokban tudnák növelni kompetenciájukat vagy versenyelőnyre szert tenni.”
A KPMG összefoglalója szerint a szektorok közötti tranzakciók összes tranzakción belüli aránya folyamatosan nőtt az évek során. Míg a 2000-es évek közepén számuk mindössze az összes tranzakció alig több mint 30 százalékát érte el, addig 2015-ben és 2016-ban már 43 százalékot jelzett a mutató. Ezzel párhuzamosan volumenük is nőtt, az összes tranzakció értékén belül 16 százalékról 24 százalékra emelkedett az arányuk.
Erős nemzetközi aktivitás
2016-ban a nemzetközi tranzakciók volumene 3 százalékkal csökkent, értékük viszont 2007 óta nem volt ilyen magas (1300 milliárd dollár) – derül ki a kiadványból. A 2016-os top100 tranzakció közül 41 volt nemzetközi, átlagos méretük pedig hozzávetőlegesen egy millió dollárral volt magasabb az egy évvel korábbi szinthez képest.
Philip Isom, a KPMG felvásárlási és akvizíciós tanácsadási üzletágának globális vezetője szerint „globális szinten egyre erősebb a tranzakciós aktivitás, a nemzetközi tranzakciók mérete növekszik, és arányuk is egyre jelentősebb. Arra számítunk, hogy folytatódik ez a trend.”
Fókuszban a technológiai szektor és az energetika
A kiadvány az egyes szektorok tranzakciós aktivitását is elemzi, ami alapján az látszik, hogy jelentős élénkülés jellemezte az energiaszektort. Tavaly a legnagyobb energiapiaci tranzakció értéke elérte a 753,4 milliárd dollárt, ami nyolcéves rekordnak számít, és a tranzakciók átlagos mérete is nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest. A top10 energiapiaci tranzakció éréke pedig meghaladta a 12 milliárd dollárt.
Hasonlóan érdekes számokat láthatók a technológiai szektorban. Tekintettel arra, hogy miközben az iparág nettó adóssága 147 százalékkal csökkent, EBITDA-ja (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredménye) pedig 12 százalékkal nőtt, 2017-ben a tranzakciós lehetőségek iránti érdeklődés 121 százalékos növekedése várható a szektorban – vélik a KPMG szakértői.
Mit hozhat 2017?
A KPMG előrejelzése szerint változó tranzakciós aktivitás jellemezheti 2017-et, és a tranzakciós lehetőségek iránti érdeklődés csökkenése várható. Utóbbit a piaci kapitalizációk változatlansága, a bejelentett adóváltozások, a mérsékelt nettó profit-növekedés és a geopolitikai kockázatok indokolhatják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.