BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsul az ipar, lassulnak a beruházások Kínában

A kínai kiskereskedelem és ipari aktivitás a várakozásokat meghaladóan bővült májusban, csökkent viszont a beruházási aktivitás emelkedése. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint az ország képes lehet meghaladni saját növekedési előrejelzését.

Tovább bővült a kínai ipari termelés és kiskereskedelem is. A kínai statisztikai hivatal által tegnap közzétett adatok szerint májusban az ipari termelés 6,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A kiskereskedelmi forgalom volumene ugyanebben az időszakban 10,7 százalékkal emelkedett. Mindkét adat enyhén meghaladja az előzetes várakozásokat. Lassultak viszont az állótőke-beruházások, az idei első öt hónapban csak 8,6 százalékos bővülést produkált a szektor.

Nem kis meglepetésre tegnap a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 6,7 százalékra emelte a kínai gazdaság növekedésére vonatkozó idei előrejelzését, miután áprilisban már egyszer felfelé, 6,6 százalékra módosította a prognózisát. A lendületet az állami beruházások és a hitelezési aktivitás erősödése adhatja. A washingtoni székhelyű hitelező egyúttal strukturális reformokat sürget, elsősorban a pénzügyi szektorban lévő kockázatok csökkentését, még akkor is, ha az lassítja a növekedést.

Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem Kína-kutatója lapunknak elmondta: a kiskereskedelem további bővülése azt jelzi, hogy a kínai gazdaság átalakulása, azaz az exportról a belső fogyasztásra való átállás jól halad, az ipari termelés gyorsulása pedig hozzájárulhat a remek második negyedéves bővüléshez.

A beruházási aktivitás csökkenését több elemző a kínai lendületvesztés jeleként értelmezte, a statisztika azonban könnyen jelentheti azt is, hogy az állam csökkenti infrastrukturális beruházásait, mérséklődhet tehát az az impulzus, amellyel a kormányzat éveken át mesterségesen fenntartotta a bővülést – mondta a szakértő. Az ország az Új selyemút program részeként szívesebben fordul a külpiacok felé, hogy lekösse ipari többletkapacitásait és tőkefeleslegét. A kínai gazdaság szerkezetébe kevéssé lehet belelátni, ezért nehéz megítélni, hogy a csökkenő beruházási aktivitást mennyire tudja ellensúlyozni a belső fogyasztás erősödése.

A kínai vezetés az idei gazdasági növekedést 6,5 százalékra teszi, annak ellenére, hogy az első negyedévben 6,9 százalékra ugrott a mutató. Matura Tamás szerint a kínaiak hagyományosan alábecsülik saját gazdaságuk bővülési ütemét, inkább keltenek pozitív meglepetést, mint csalódást. A szakértő úgy véli a tegnapi adatok ismeretében, hogy teljesíthető a 6,5 százalék, azonban az uniós és az amerikai piac teljesítménye is kell ahhoz, hogy ezt meghaladja. A távol-keleti országgal kapcsolatos legnagyobb kockázat továbbra is az árnyékbankrendszer okozta pénzpiaci buborék, bár ennek visszaszorítása érdekében sokat tettek a hatóságok, és érezhetően csökkent az itt felgyülemlett hitelösszegek nagysága.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.