A mezőgazdasági számlarendszer második előzetes eredménye alapján közölt információ szerint a folyó áron mért tavalyi 1 százalékos kibocsátáscsökkenés mögött a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátásának 4,5 százalékos mérséklődése áll, amelyet nagyrészt ellensúlyozott, hogy az állatok és állati termékek kibocsátásának értéke viszont 5 százalékkal nőtt.
Mennyiségben a mezőgazdasági termelés a 2016. évi 9 százalékos emelkedés után tavaly 5 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél. Ezen belül a növényi termékek termelése 7, az állatoké és állati termékeké pedig 3 százalékkal csökkent. Mivel azonban ezt a visszaesést emelkedő termelői árak kísérték, a termelés költségei pedig összességében az előző évi szinten maradtak, a bruttó hozzáadott érték csupán 1, az agrártevékenységből származó nettó vállalkozói jövedelem pedig 5 százalékkal lett alacsonyabb tavaly, mint 2016-ban. Némileg – 1,4 százalékkal – csökkent az egy teljes munkaidős dolgozóra számított mezőgazdasági tevékenységből származó reáljövedelem is.
A termelői árak tavaly átlagosan 5 százalékkal emelkedtek a 2016-os szinthez viszonyítva. A növénytermesztési és kertészeti termékek termelőiár-színvonala 3, az élő állatoké és az állati termékeké pedig 9 százalékkal nőtt 2017-ben. A támogatásokat is figyelembe véve a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátásának értéke folyó alapáron 4,5 százalékkal csökkent, míg az állatok és állati termékek kibocsátásának értéke 5 százalékkal nőtt.
A növénytermesztésben az ipari növények kivételével valamennyi termékcsoport termésmennyisége csökkent, vagy az előző évi szinten maradt. A gabonafélék termelése az előzetes adatok szerint 16 százalékkal lett gyengébb, elsősorban azért, mert kukoricából 6,8 millió tonna termett, ami 22 százalékkal kevesebb a 2016-os mennyiségnél. Az AKI kutatói megjegyzik, hogy a tavalyi kukoricatermés csak 6 százalékkal maradt el az előző öt év átlagától. Példaként a 2012-es évet említik, amikor 4,8 millió tonna termett, ami 30 százalékkal kevesebb a tavalyinál.
Búzából összesen 5,2 millió tonnát takarítottak be, ami 7 százalékkal kevesebb a 2016. évinél, de az elmúlt öt év átlagánál 4 százalékkal több. Az árpa és a zab mennyisége 12 százalékkal volt kevesebb, mint 2016-ban. Az ipari növényekből 4 százalékkal több termett tavaly. A napraforgó 2017. évi termésmennyisége 6 százalékkal haladta meg a 2016. évi addigi rekordot, és 27 százalékkal több a 2012–2016. évek átlagánál. A repcetermés 2 százalékkal több az előző évinél, és csaknem másfélszerese az ötéves átlagnak.
Az élő állatok és állati termékek mennyisége 3 százalékkal csökkent, ezen belül a sertéskibocsátás 5, az élő baromfié 6 százalékkal esett vissza. A termelői árak összességében 9 százalékkal nőttek, az állatok termelői ára 6, míg az állati termékeké 16 százalékkal emelkedett a 2016. évi szinthez képest.
A két alaptevékenység, a növénytermelés és a kertészet, illetve az állattenyésztés kibocsátásának aránya az előzetes adatok szerint 2017-ben 63-37 százalék volt. Ez az arány 2016-ban 65-35 százalék volt, azaz 2017-ben csökkent a növénytermesztés aránya.
A mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke előző évi áron 13 százalékkal, folyó áron 1,2 százalékkal csökkent tavaly. A termeléshez kötött támogatás 7 százalékos, az egyéb termelési támogatás 4 százalékos emelkedésével kalkulált az AKI. A mezőgazdaságban keletkező nettó vállalkozói jövedelem folyó alapáron 5 százalékkal lett alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.